Enzymatic degradation of self-assembled peptide nanofiber gels
Kendiliğinden bir araya gelen peptit nanofiberlerden oluşan jellerin enzimatik degredasyonu
- Tez No: 420611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kendiliğinden bir araya gelen peptit nanofiber jeller, doalar gerei biyouyumlu, biyobozunur ve biyofonksiyonel özelliklerinden dolayı son derece ilgi çekmektedirler. Bu yapılar, doku mühendisliği, ilaç salımı ve yara iyileşmesi gibi çeşitli uygulamalar için akıllı bir platform oluşturular. Bu jeller, fizyolojik koşullarda peptit amfifil molekülleri arasındaki hidrojen bağı, hidrofobik ve elektrostatik etkile¸simler gibi kovalent olmayan etkileiimler aracılığıyla oluşturulmuştur. Bu jellerin, proteaz içeren doğal koşullardaki stabilitesini anlamak için jellerin degredasyon davranışı spesifik olmayan bir sekilde peptit bağlarını kıran bir proteaz olan proteinaz K ile çalışılmıştır. Degredasyon prosesi, ağırlıktaki azalmayı ölçerek ve TEM görüntülemesi kullanarak yapılmıştır. Ek olarak, proteinaz K varlığında, rodamin B'nin bu jellerinden sürekli salımı çalışılmıştır. Sonuçlar, D- peptit moleküllerin jel ve nanofiber ağında bulunmasıyla, bu yapıların enzimatik degredasyona karşı kararlılıklarının arttığını ve jel i¸cinde hapsedilen moleküllerin salım profillerinin değiştiğini açıkça göstermiştir. Elde edilen bu bulgular, ayarlanabilir degredasyon ve kontrollü salım davranışları açısından bu malzemelerin biyomedikal uygulamaları için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The self-assembled peptide nanofiber gels have received enormous attention because of their inherent biocompatible, biodegradable and functional properties. They provide a smart platform for a range of applications such as tissue engineering, drug delivery and wound healing. These gels are formed through noncovalent interactions such as hydrogen bonding, hydrophobic interactions and electrostatic interactions among the peptideamphiphile molecules at physiological conditions. In order to understand thestability of these gels in the presence of proteases in natural conditions, we studied degradation behavior of the gels with proteinase K, which is anonspecificprotease cleaving the peptide bonds. Degradation process was studied by measuring weight measurement and TEM imaging. In addition, sustained releaseof Rhodamine B from these gels was also studied in the presence of proteases.The results clearly demonstrated that presence of D- amino acids in the peptide release profile of the encapsulated molecules in the gels. These findings are interesting for biomedical applications of these materials dueto their tunable degradation and controlled release behavior