Experimental performance investigation and variable speed compressor implementation of a household refrigerator
Ev tipi bir buzdolabının deneysel performans araştırması ve değişken devirli kompresör uygulaması
- Tez No: 342914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNVER ÖZKOL, DOÇ. DR. MOGHTADA MOBEDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği (Enerji ve Güç Sistemleri) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin amacı, ev tipi bir buzdolabının performansının kararlı çalışma koşullarında incelenmesi ve değişken devirli kompresör uygulamasının sistem performansı üzerindeki etkilerini açığa çıkarmaktır. Bu çalışma, ISO 15502 standartlarına göre enerji tüketim testlerini ve ev tipi bir buzdolabı üzerinde değişken devirli kompresör uygulamasını içeren deneysel çalışmalar üzerine temellenmiştir. Bu çalışmaları başarıyla yapmak için, ev tipi buzdolabı birçok değişik duyarga ile donatılmış ve veri toplama, analiz ve DDK kontrolü için kapsamlı bir test programı hazırlanmıştır. ET testleri süresince, ev tipi test buzdolabının soğutma çevrimi performansı, soğutma çevrimini oluşturan tüm bileşenlerin gerçek zamanlı ısı transferi, soğutucu akışkanın kütlesel debisi ve kompresöre giren iş hesaplamalarını içeren analizler ile eş zamanlı olarak takip edilmiştir. Bu çalışmada, tek devirli kompresörle çalışan farklı yoğuşturucu uzunluklarına sahip üç test buzdolabı ve değişken devirli kompresörle çalışan bir buzdolabının testleri, içerisindeki hava sıcaklığı 25oC? de tutulan ve nem oranı %75?in altında olan bir test odasında yapılmıştır. Değişken devirli kompresör, soğutucu ve dondurucu bölmelerden gelen hava akış sıcaklıklarının geri beslemesi ile bu bölümlerdeki gerekli sıcaklıkları sağlamak amacıyla kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate the performance of a household refrigerator in steady state operating conditions and reveal the effect of variable speed compressor implementation on the system performance. This work is based on experimental studies which include energy consumption (EC) tests in accordance with ISO 15502 standard and implementation of a variable speed compressor (VSC) to a household refrigerator. To accomplish these works, the household test refrigerator is instrumented with various sensors and a comprehensive test program is prepared for data acquisition, analysis, and control of the VSC. During the EC tests, the refrigeration cycle performance is tracked simultaneously by real time analyses of each refrigeration cycle component which include calculations of heat transfer from each component, mass flow rate of the refrigerant, and work inlet to the compressor. In this study, three tests of refrigerators utilizing single speed compressor (SSC) with different condenser lengths, and one test of the refrigerator with a VSC are conducted in an air chamber in which the ambient temperature is kept at 25oC and the relative humidity is under 75%. The VSC is controlled by temperature feedbacks of air stream from the freezer and the fresh-food compartments to maintain the required temperatures in those compartments.