İç ısı değiştirici kullanılan havadan suya ısı pompasının performansının R404A ve R407C soğutucu akışkanları için deneysel olarak incelenmesi
An experimental investigation of the performance of air-to-water heat pump design internal heat exchanger for R404A and R407C refrigerants
  1. Tez No: 702334
  2. Yazar: FIRAT BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde, havadan suya bir ısı pompasının performansı, -10°C ile 0°C arasındaki çevre sıcaklıklarında R404A, R407C soğutucu akışkanları için, değişken kompresör hızı ve iç ısı değiştiricinin olup olmadığı durumlarda deneysel olarak incelenmiştir. Soğutucu akışkan, kompresör hızı, dış hava sıcaklığı ve iç ısı değiştirici gibi değişkenlere göre yapılan deneyler, kontrollü ortam koşullarında, her değişken kombinasyonu için tekrarlanmış, enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, sistem performansı iç ısı değiştirici sayesinde düşük çevre sıcaklığında artmıştır. İç ısı değiştiricinin sisteme katkısı incelenmiş, en yüksek dış sıcaklıkta R404A ile çalışan sistemde performans katsayısı artışı %11 iken bu artış R407C için %12,23 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance of an air-to-water heat pump is experimentally investigated for R404A and R407C refrigerants at ambient temperatures between -10 °C and 0 °C, with variable compressor speeds and the existence or absence of an internal heat exchanger. Experiments based on variables such as refrigerant fluid, compressor speed, external air temperature and internal heat exchanger were repeated for each variable combination under controlled ambient conditions, with energy and exergy analyses conducted. As a result, the system performance increased at low ambient temperature due to the presence of the internal heat exchanger. The examination of the internal heat exchanger contribution to the system revealed that while the performance coefficient increase for the system operating with R404A was 11% at the highest external temperature, this increase was 12.23% for R407C.