Modification of an anion exchange resin with zero valent iron for the removal of Sb(III) and Sb(V) from waters
Sulardan Sb(III) ve Sb(V)'in giderilmesi için anyon değiştirici bir reçinenin sıfır değerlikli demir ile modifikasyonu
- Tez No: 342923
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Antimon, hayati gerekliliği olmayan, kümülatif etkiye sahip toksik bir element olup mühim bir atık olarak tarafından kabul edilmiş Avrupa Birliği?ne göre içme sularında maksimum konsantrasyonu 5.0 gL-1 olarak belirlenmiştir. Yüzey sularında, antimon iki oksidasyon formunda bulunur, şöyle ki, Sb (III) ve Sb (V) ve Sb (V) genel olarak bu tür sular arasında oksidatif özellikleri sebebiyle en yaygın bulunan formdur. Bu çalışmada, kontamine sulardaki inorganik antimon türlerinin giderilmesi için yeni bir sorbent geliştirilmiştir. Bu amaç için, Amberlite IRA 458 reçinesi demir iyonları yüklenmiş ve reçine yüzeyinin sıfır değerlikli demir ile modifikasyonu için demir iyonları sodium borhidrür ile indirgenmiştir. Her iki modifiye edilmemiş ve sıfır değerlikli demir ile modifiye edilmiş IRA 458 reçinenin antimon türlerine karşı olan sorpsiyonu araştırılmıştır. Sorpsiyon çalışmaları 100.0 ?gL-1 antimon türlerinden katılmış ultra saf su ile doğrulanmıştır. Antimon içeriği hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometri ile tayin edilmiştir. Modifiye edilen sorbent için optimize edilmiş sorpsiyon parametreleri; pH 7.0, sorbent miktarı 50.0 mg, sorpsiyon sıcaklığı 25 ?C, çalkalama süresi 60 dakika, antimon çözeltisi 20,0 mL 100,0 ?gL-1 olarak belirlenmiştir. Bu yöntem ile verimli bir antimony giderimi elde edilmiş olup Sb(III) için % 94.5 ile % 97.7, Sb(V) için ise % 83.2 ile % 97.1 arasında değiştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Antimony is non-essential for life, a cumulative toxic element and accepted as a significant contaminant by the European Union which established a maximum admissible concentration of 5.0 gL-1 total antimony in drinking water. There are usually two oxidation states of antimony in surface waters; namely, Sb(III) and Sb(V) where Sb(V) is generally the most commonly found form due to oxidative properties of these types of water. In this study, a new sorbent was developed for removal of inorganic antimony species from contaminated waters. For this purpose, Amberlite IRA 458 resin was treated with ferric ion and then the ferric ions were reduced by sodium borohydride in order to modifiy the resin surface with zero valent iron (ZVI). Both unmodified and nZVI modified IRA 458 resin were investigated for their sorption towards antimony species. Batch type sorption experiments were verified with ultrapure water spiked with 100.0 ?gL-1 antimony species. Antimony content was determined by hydride generation atomic absorption spectrometry (HGAAS). The optimized sorption parameters for the new sorbent were determined to be 7.0 for pH, 50.0 mg for sorbent amount, 25 ?C for sorption temperature, 60 min for shaking time for 20.0 mL of 100.0 ?gL-1 of antimony species. With this methodology, an effective antimony removal was obtained to range between 94.5% and 97.7% for Sb(III), and 83.2% and 97.1% for Sb(V).