An assessment of spatial relationship between lung cancer incidence rate and quality of urban life: Izmir case
Akciğer kanseri insidans oranları ile kentsel yaşam kalitesi arasındaki mekansal ilişkinin değerlendirilmesi: İzmir örneği
- Tez No: 342924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖMÜR SAYGIN, YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezde, İzmir İl?i içindeki akciğer kanseri insidansı mekansal kümelenmesi objektif bir set olan yaşam kalitesi göstergeleri kullanarak, ilçe ve mahalle bazında değerlendirilmektedir. 1992 - 2007 yılları arasında olan akciğer kanseri verisi, yaklaşık 18.000 tane olgu, Izmir Kanser Kayıt Merkezinden elde edilmiştir. Olguların doğruluğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından teyit edilmiştir. Objektif göstergelerden 1993 - 2007 yılları arasındaki nokta kaynaklı hava kirliliği verisi; İzmir Büyükşehir Belediyesi veritabanından elde edilmiştir. Ayrıca, sosyo-ekonomik istatistik verileri Türk İstatistik Kurumu bölgesel göstergelerinden (2000 - 2007) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Sağlığı Profilinden (2007) elde edilmiştir. Veri setleri, kanser vaka yoğunluğu ve çevresel faktörler arasında anlamlı bir mekansal ilişki olup olmadığını belirlemek için kullanılmıştır. Bu tezde, nüfus tabanlı kanser insidans hızını analiz etmek için mekansal istatistiki modeller ve Coğrafi Bilgi Sistemi teknikleri kullanmaktadır. Ayrıca, İzmir ilçelerinin akciğer kanseri insidans hızları hesaplanmıştır. Mekansal otokorelasyon tekniği, akciğer kanserinin yerel dağılımını araştırmak için uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, akciğer kanseri mekansal kümelenmesinin düşük düzeyde çevre kalitesi ve yüksek düzeyde sosyo-ekonomik profili olan coğrafi bölgelerde tespit edildiğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar İzmir'in yaşam kalitesi ve çevre kalitesi durumu açısından tartışılmıştır. Ayrıca tezin sonuçları, disiplinlerarası araştırmacılar, epidemiyolojik çalışmalar, politikacılar ve kamu kurumları için, sağlık ve çevresel değerlendirmeler, düzenlemeler ve mekansal stratejilerin kontrolü açısından kullanıma ve disiplinlerarası çalışma yapmaya imkan tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
The study assesses spatial clusters of lung cancer incidences within Izmir province on the basis of districts and also neighborhood using an objective sets of quality of life indicators. Lung cancer data, approximately 18.000 cases, were acquired from the Izmir Cancer Registry Center (ICRC) between the years of 1992-2007. Cases have been confirmed in terms of accuracy by World Health Organization (WHO). As objective indicator data, point source air pollution data acquired from the Izmir Metropolitan Municipality database between the years of 1993-2007. Besides, socio-economic statistics data were obtained from Turkish Statistical Institute (TSI) regional indicators (2000,2007) and Izmir Metropolitan Municipality city health profile (2007). The datasets were used to determine whether there is a significant spatial relationship between cancer case density and environmental contamination. This thesis uses spatial statistical models and Geographical Information System (GIS) techniques to analyze population-based cancer incidence rate. Additionally, Age Standardized Incidence (ASR) of the lung cancer was calculated. Spatial autocorrelation technique was performed to investigate local distribution of lung cancer. Results of the study suggest that spatial clusters of lung cancer were detected in geographic locations with low level environmental quality and high level socio-economic profile. Then, the results are discussed in terms of life quality and environmental quality of Izmir. The results of this study are useful for interdisciplinary researchers, epidemiological studies, policymakers and governmental agencies in terms of health and environmental assessment, regulation and control of spatial strategies.