Architecture students' perceptions of design and its transformations throughout their education
Mimarlık öğrencilerinin tasarıma dair algıları ve bu algıların eğitim süresince dönüşümü
- Tez No: 342922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma mimarlık öğrencilerinin tasarımı nasıl tariflediklerini araştırmaktadır. Lisans eğitimleri boyunca birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar tasarıma dair algılarının nasıl değiştiği konusuna odaklanılmaktadır. Çalışma kapsamında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Dokuz Eylül Üniversitesi?nde bulunan mimarlık öğrencileri ile anket çalışması ve takiben öğrencilerde oluşan odak gruplarıyla görüşmeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda problem çözümü olarak tasarım tarifi en çok tercih edilen tasarım tarifi olmuştur. Buna sebep olarak ise tasarım stüdyosu pedagojisi öğrencilere lineer bir tasarım süreci sunması öne sürülmektedir. Görüşmeler sonucunda öğrencilerin, tasarım sürecinin lineer bir süreç olmadığının farkında oldukları halde uygulanan pedagoji yüzünden böyle bir tarifleme yaptıkları sonucuna varılmış olup öğrencilerin tasarım eğitimi sürecinde başarılı olabilmek için geliştirdikleri stratejik yaklaşımların, tasarım sürecinin doğası ile uygulanmakta olan tasarım stüdyosu pedagojisi arasında var olan çelişkiden kaynaklandığı öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores how students of architecture characterize design. It focuses on the transformation of students? conception of design as they move from first year to fourth year in their undergraduate education. The study employs surveys and in-depth interviews with selected groups of students from all four levels among the students of architecture in Izmir Institute of Technology and Dokuz Eylül University. It was found that characterization of design as problem solving is the dominant preference among the students of architecture because design studio pedagogy imposes a conception of a more linear design process which corresponds to design as problem solving. Nevertheless, the students are aware that design process is not as linear as it is taught in the studio. It can be said that the strategic approaches the students developed are caused by this contradiction between the nature of design process and the current applied pedagogy.