Antalya ilinde bulunan kabuklubit (homoptera:diaspididae) türleri, konukçuları, yayılışları ve doğal düşmanları üzerinde araştırmalar
Faunistic studies on the armored scale insect species (homoptera; diaspididae) and their natural enemies in Antalya
  1. Tez No: 34295
  2. Yazar: FEDAİ ERLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ANTALYA İLİNDE BULUNAN KABUKLUBÎT (HOMOPTERA: DIASPIDIDAE) TÜRLERİ, KONUKÇULARI, YAYILIŞLARI VE DOĞAL DÜŞMANLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Fedai ERLER (Yüksek Lisans Tezi) Antalya ilinde bulunan kabuklubit türleri, konukçuları, yayılışları ve bunların doğal düşmanlarının belirlenmesini amaçlayan bu çalışma 1992-1994 yılları arasında yapılmıştır. Çalışmalar sırasında, 17 cinse bağlı 20 kabuklubit türü saptanmıştır. Bulunan türler şunlardır: Aonidiella citrina (Coquillet), Melanaspis inopinata (Leonardi), Targionia- vitis (Signoret), Quadraspidiotus perniciosus (Comstock), Q. marani Zahradnik, Aspidiotus nerii Bouche, Dynaspidiotus britannicus (Newstead), Aonidia lauri (Bouche), Parlatoria oleae (Colvee), Parlatoreopsis longispina Lindinger, Lepidosaphes ulmi (Linnaeus), L. flava Kirkaldy, Salicicola kermanensis (Lindinger), S. pistaciae Balachowsky, Suturaspis archangelşkyae (Lindinger), Pseudaulacaspis pentagona (Targioni-Tozzetti ), Nilotaspis halli (Green), Epidiaspis leperii (Signoret), Unaspis euonymi (Comstock) ve Lineaspis striata (Newstead) ' dır. Bu türlerden L. flava Türkiye faunası için yeni bir tür olabilir. Bunların altfamilya, tribus, cins ve tür tanı anahtarları; sinonimleri, konukçuları, dünya ve Türkiye'deki yayılışları çeşitli literatürden yararlanılarak sunulmuştur. Ayrıca türlerin Antalya'daki durumuna ilişkin faunistik bilgiler ve ergin dişi, pygidium, dişi ve erkek kabuk çizimleri verilmiştir. Kabuklubitlerin predatörleri arasında Goccinell idae familyasından 5, Thysanoptera takımından 1, Acarina takımından 3 tür tespit edilmiştir. ANA BİLÎM DALI: BİTKİ KORUMA Yıl :1994 Jüri : Prof. Dr. İrfan TUNÇ (Danışman) Sayfa: 100 Prof. Dr. Oktay YEĞEN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin GÖÇMEN VIII
Özet (Çeviri)
FAUNISTIC STUDIES ON THE ARMORED SCALE INSECT SPECIES (HOMOPTERArDIASPIDIDAE) AND THEIR NATURAL ENEMIES IN ANTALYA Fedai ERLER (M. S. Thesis) This study was conducted to determine the species of scale insects, their host plants, distributions and natural enemies in Antalya province during 1992-1994. Twenty species belong to seventeen genera were recorded. These were as follows: Aonidiella aurantii (Coquillet), Melanaspis inopinata (Leonardi), Targionia vitis (Signoret), Quadraspidiotus perniciosus (Comstock), Q. marani Zahradnik, Aspidiotus nerii Bouche, Dynaspidiotus britannicus (Newstead), Aonidia lauri (Bouche), Parlatoria oleae (Colvee), Parlatoreopsis longispina Lindinger, Lepidosaphes ulmi (Linnaeus), L. flava Kirkaldy, Salicicola kermanensis (Lindinger), S. pistaciae Balachowsky, Suturaspis archangelşkyae (Lindinger), Pseudaulacaspis pentagona (Targioni -Tozzetti ), Nilotaspis halli (Green), Epidiaspis leperii (Signoret), Unaspis euonymi (Comstock) and Lineaspis striata (Newstead). Identification keys to subfamily, tribus, genus and species were given. Along with faunistic data related to Antalya, the synonims, host plants, distributions in the world and Turkey of each species were summarized. Drawings of adult female, pygidium, female and male scales were provided. As natural enemies of these armored scale insect species five coccinellid, one thrips and three mite predator species were found. DEPARTMENT: PLANT PROTECTION Year: 1994 JURY : Prof. Dr. irfan TUNÇ (Advisor) Page: 100 Prof. Dr. Oktay YEĞEN Y. Doç. Dr. Hüseyin GÖÇMEN IX