Fungitoksik içeriğe sahip bazı bitkilerden biyoteknolojik yöntemlerle bu maddelerin eldesi ve bunların çeşitli bitki patojeni funguslara etkisinin araştırılması
- Tez No: 34296
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YEĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
FUN6İT0KSİK İCERİSE SAHİP BAZI BİTKİLERDEtf BİVOTEKNÖLOJİK VÖMTEMLERLE BU HADDELERİN ELDE5İ ÜE BUNLARIN CE5İTLİ BİTKİ PATOJENİ FUNGU5LARA ETKİSİNİN ARASTIRILHASI E. Hine AKBA5 (Yüksek Lisans Tezi) T. spicata L. yar. spicata fungitoksik potansiyele sahip aaddel'eri içereektedir. Bu çalışmada T spicata L. var. spicata'nın bileşenlerini biyoteknolojik yöntemleri kullanarak üretse olansı araştırılmıştır. Bu amaçla Antalya'dan toplanan bitkilerin tohumları laboratuarda yüzey sterilizasyonu yapıldıktan sonra steril Su Ağarı ortasında yetiştirilmiş ye 10 günlük bitkilerden hipokotil dokuları izole edilmiştir. Tesel ortam olarak aodifiye edilmiş Hurashige ve Skoog (MS) ortaaı kullanılmıştır. Kültürler 26 °C karanlıkta inkübe edilmiş ye hücre süspansiyon kültürleri için 120 dev/dak sabit hızla dönen çalkalayıcı kullanılsıştır. Hipokotil geliştirse aşaaasında bazal ortama ilayeten kinetin, 2,4-D ye kinetin + 2,4-D horaon kosbinasyonlarını içeren H5 ortası kullanılaıştır. Dikiaden 4 hafta sonra hipokotillerden elde edilmiş hücreler yasın halinde kalluslar oluşturauşlardır. Çalışmanın sonucunda kallus yaş alırlıklarına göre en iyi ortasın 0.50 ag/1 2,4-D içeren aodifiye H5 ortası olduğu saptanmıştır. Modifiye H5 ortaalarında elde edilen kalluslar bisturi ile ezilmiştir. Ezilais kallus parçaları sıvı kültüre almamış ye bazal H5 ortasına ilaveten 0.50 ag/1 2,4-D, 0.50 sg/1 kinetin ve 0.25 ag/1 kinetin + 0.25 ag/l 2,4-D içeren H5 ortamları kullanılmıştır. Denemenin sürdürüldüğü 6 hafta boyunca her hafta hücre yaş alırlıkları, hücre canlılıkları araştırılmıştır. Aynı zamanda sıvı kültürlerde hücrelerin T. spicata eterik ya?ı koaponentlerinden tiaol ve kavrakrolü üretip üretsediŞi ÎLC ve GC yöntealeriyle araştırılmıştır. ; Elde edilen delerlere göre hücre yaş aŞırlıŞı bakısından en iyi sonuç 0.50 ag/1 2,4-D h'oraon konsantrasyonunu içeren Hodifiye H5 ortamda elde edilaiştir. Hücre canlılığı (dehydrogenase aktivitesi) 0.50 sg/1 2,4-D horson konsantrasyonunu içeren H5 ortasında IV. > hafta sonunda en yüksek delerine ulaşmıştır. TLC ve 6C yöntemlerine göre sekonder aetabolitlerden tiaol ve karvakrole hücre ekstraktları ve ortaslarda 6 hafta boyunca yapılan kroaatografi çalışmalarında rastlanmamıştır. ANABİLİH DALI :BİTKİ KORUNA JÜRİ Prof. Dr. Oktay YEĞEN (Danışman) Yıl :1994 Prof. Dr. İrfan TUNÇ Yrd. Doç. Dr. Hüseyin 6ÖCHEN Sayfa: 52
Özet (Çeviri)
THE PRODUCTION OF THE FUN6IT0XIC 5UB5TANCES FROH SOME PLANTS BV 8I0TECHH0LO8ICflL METHODS AHO OF THE FUN6IT0XIC EFFECTS TO THE DIFFERENT PLANT PATH08EN5 E.Nine AKBAS (H.5c. Thesis) Thynbra spicata L.var, spicata is known to contain constituents which have fungitoxie potential. Studies were aade to produce the active ingredients of T. spicata L. var. spicata by using biotechnological aethods. The seeds collected in Antalya, after surface sterilizasyon, were placed into water-agar aediua for gersination. They were used as the explant for producing callus. Cultures were aaintained in dark at 26 °C and were shaken by an orbital shaker operated at 120 rpa. In addition to basal H5 aediua, aodified H5 aedia containing kinetin or 2,4-0 or kinetin+2,4-D were used during the hypocotyl developaent phase. Calli developed 4 weeks later. The highest wet weight values of calli were obtained froa a MS sedius containing 0.50 sg/1 2,4-D. The calli froa the sodified MS aedia were crushed by a scalpel and ssall fragsents were transferred to liquid culture. In addition to MS aediua, MS aedia containing 0.50 eg/1 kinetin or 0.50 ag/1 2,4-D or 0.25 ag/1 kinetin + 0.25 ag/1 2,4-D were used. Uiability and wet weight of cells were deterained during a 6 weeks period. Meanwhile cavracrol and thysol, the constituents of T. spicata L. var. spicata essential oil were detected by TLC and 6.C. 8.C analysis. The sodified MS aediua containing 0.50 ag/1 2,4-D was found to produce highest wet weight values of cells whereas highest viability (dehydrogenase activity) values were obtained in a MS aediua containing 0.50 ag/1 2,4-D after 4 weeks TLC and 8C analysis did not reveal any traces of thyaol and cavracrol in aedia and extracted cells. DEPARTMENT : PLANT PROTECTION COMMITTEE, : Prof. Dr. Oktay VEBEH (Adviser) ' Prof.Dr. İrfan TUNC Assist. Prof. Dr. Hüseyin SOCMEN Vear :1994 Pages :52