Virüsten ari turunçgil geliştirme programında ana blokçevresinde trisreza ve stubborn etmenleri üzerinde indeksleme çalışmaları
Indexing studies for citrus tristeza and stubborn diseases around mather block of citrus varicty improvement program
  1. Tez No: 34294
  2. Yazar: SEMA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YEĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
VİRÜSTEN ARİ TURUNÇGİL GELİŞTİRME PROGRAMINDA ANA BLOK ÇEVRESİNDE TRISTEZA VE STUBBORN ETMENLERİ ÜZERİNDE İNDEKSLEME ÇALIŞMALARI Sana GÜNEŞ (Yüksek Lisans Tezi) Bu çalışmada Türkiye Turunçgil Çeşit Geliştirme Programına göre virüs ve virüs- benzeri hastalıklardan temiz aşıgözü kaynağı olarak kullanılacak Ana Damızlık Blok çevresindeki turunçgil bahçelerinde vektörlerle taşınan ve vektörlerinden bazılarının bölgemizde varlığı bilinen iki önemli turunçgil hastalığı tristeza ve stubboraun varlığı araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında Ana Damızlık Blok'un kurulacağı merkez çevresinde belidi bir alan içerisinde kalan turunçgil bahçeleri saptanmış ve tristeza ile stubborn hastalıklarının simptomatolojik gözlemleri yapılmıştır. Bu gözlemlere göre örnek alınıp indekslenecek ağaçlar tespit edilmiştir. Hastalık etmenlerinin konsantrasyonlarının yüksek olduğu dönemlerde biyolojik ve serolojik indekslemelere uygun örnekler toplanmıştır. Biyolojik indekslemelerde tristeza için Mexican Lime, stubborn için Madam Vinous indikatör bitkileri kullanılmıştır. 14 bahçeden alınan örneklerle tristeza, 23 bahçeden alınan 33 örnekle stubborn biyolojik indekslemeleri yapılmıştır. Sıcaklık ve nem kontrollü seralarda gerçekleştirilen indekslemeler sonucunda turunçgil tristeza virüsünün belirtileri görülmemiş, stubbornun açısından sonuçlar değerlendirildiğinde 33 örneğin 16'sı Spiropktsma citıi açısından bulaşık bulunmuştur. Serolojik indekslemelerde ise Double-Antibody Sandwich (DAS) ELISA tekniği kullanılmıştır. Yapılan ELISA testleri sonucunda 38 bahçeden alınan 68 örnek turunçgil tristeza açısından temiz bulunmuştur. Stubborn eteneni Spiropktsma citri açısından yapılan ELISA testinde için 27 bahçeden alınan 41 örneğin 18'inda etmen tespit edilmiştir. ANA BİLİM DALI : BİTKİ KORUMA Yd : 1994 JÜRİ: Sayfa:50 Prof. Dr. Oktay YEĞEN (Danışman) Doç. Dr. M. Timur MOMOL Yrd. Doç. Dr. Hüseyin GÖÇMEN
Özet (Çeviri)
INDEXING STUDIES FOR CITRUS TRISTEZA AND STUBBORN DISEASES AROUND MOTHER BLOCK OF CITRUS VARIETY IMPROVEMENT PROGRAM, Sana GÜNEŞ (M Sc. Thesis) Tristeza and stubborn are the most important diseases of citrus plants. They are conveyed by vectors. According to Turkish Citrus Variety Improvement Program, Mother Block purified from virus and virus-like diseases will be found. In this work was carried out these diseases at citrus orchards around Mother Block. Firstly, an area around Mother Block and citrus orchards in mat fiels were confirmed, hi these orchards were done simptomatological controls. According to these controls were proved the faces which will be indexed. In the period of high concentrations of disease factors are collected samples which are suitable for biological and serological indexes. In biological indexing were used Mexican Lime for tristeza, Madam Vinous sweet orange for stubborn as indicatory plants. Stubborn biological indexing was carried out by the way of getting 33 samples from 23 orchards and in tristeza indexing was accomplished by the way of getting samples from 14 orchards. At the end of biological indexing made in greenhouses controlled by humidity and heat were not be seen symptoms of tristeza but according to the results utilized for stubborn were found 16 samples from 33 infected by Spiroplasmo citri. In the serological indexing was used Double Antibody Sandwich (DAS) ELISA. At the end of ELISA tests 68 samples from 38 orchards, were not found infected by tristeza. Spiroplasma citri, stubborn disease factor, were observed 18/41 samples from 27 orchards as infected by this disease. DEPARTMENT : Plant Protection Year : 1994 COMMOTE : Page : 50 Prof. Dr. Oktay YEĞEN (Advisor) Assoc. Prof. Dr. M Timur MOMOL Assist. Prof. Dr. Hüseyin GÖÇMEN