Encapsulation of Sarcopoterim spinosum extract in zein particle by using electrospray method
Elektrosprey yöntemi kullanılarak Sarcopoterium spinosum özütünün zein partikülü ile enkapsülasyonu
  1. Tez No: 342953
  2. Yazar: CEREN SÜNGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYRAKTAR, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sarcopoterium spinosum türü Akdeniz Bölgesindeki kıymetli ve tıbbi amaçlı olarak yaygın kullanılan bir bitkidir. Tepki yüzeyi metodolojisi kullanılarak, S. spinosum yapraklarından ideal şartlar altında biyoaktif özüt elde edilmesi araştırıldı. S. spinosum özütünün fenolik komposizyonlarından kaynaklanan toplam fenol içeriği, toplam antiokisidan ve antimikribiyal aktivitesi çalışılmıştır. Elde edilen S. spinosum özütü literatürdeki diğer tıbbi amaçlı kullanılan bitiklerle karşılaştırıldığında yüksek antioksidan aktivitesi göstermiştir. Bu değer gram kuru ağırlık başına 3143,5 mmol Trolox olarak ölçülmüştür. S. spinosum özütünün fenolik içeriği yüksek performanslı sıvı kromatografisiyle belirlenmiştir. S. spinosum özütünde Hyperoside ve isoquercetin varlığı tespit edilmiştir. Özellikle, özütün ana bileşiği isoquercetin olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, S. spinosum özütünün antimikrobiyal aktivitesi araştırılmştır. Özüt, C. albicans gibi zorlu bir patojene karşı antifungal aktivite göstererek bertaraf etmiştir. S. spinosum özütü zein partikülü ile elektrosprey yöntemi kullanılarak enkapsüle edilmiştir ve bu yöntem özütü stabilizesini geliştirmesi amaçlanmıştır. Elektrosprey yönteminin partikül morfolojisi ve boyut dağılımı üzerindeki proses parametrelerinin etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bağlamda, en iyi üretim koşuları %5 (hacimde ağırlıkça yüzde) zein konsantrasyonu, %70 su ethanol solüsyonu içinde hazırlanarak, 0,3 ml/sa akış hızı ve 14kV voltaj uygulanarak elde edilmiştir. Ayrıca, elektrospreyle elde edilen zein partikül morfolojisini etkilemeksizin en iyi S. spinosum yükleme oranı 1:5 (ağırlık oranı) olarak tespit edilmiştir. Hazırlanan özüt yüklü zein mikropartiküller anlamlı antioksidan aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sarcopoterium spinosum species has valuable and common medicinal plant in the Mediterranean region. The optimum conditions for the extraction of S. spinosum leaves to obtain bioactive extract were investigated using response surface methodology (RSM). Total phenol contents, total antioxidant and antibacterial activities, phenolic composition of S. spinosum extract were studied. The prepared S. spinosum extract showed high antioxidant activity when compared with many other medicinal plants in the literature. It was determined as 3143.5 mmole Trolox per gr dry weight. The phenolic content of S. spinosum extract was examined with High Performance Liquid Chromatography (HPLC). Hyperoside and isoquercetin were detected in S. spinosum extract. Especially, isoquercetin was the major compound in the extract. In addition, the antimicrobial activity of S. spinosum extract was investigated. The extract showed fungicide activity against Candida albicans. S. spinosum extract were encapsulated within zein particle via electrospray method in order to enhance its stability. The effects of process parameters for electrospraying method on the particle morphology and size distribution were extensively investigated. The best process conditions were determined as zein concentration of 5% (w/v) in 70% aqueous ethanol solution, flow rate of 0.3 ml/h and applied voltage of 14 kV depending on narrow size distribution, spherical and smooth particle morphology. The best S. spinosum extract loading was achieved at extract to zein weight ratio of 1:5. The prepared extract loaded zein microparticles showed significant antioxidant activity.