Encapsulation of wheat germ oil
Ruşeym yağının enkapsülasyonu
  1. Tez No: 338395
  2. Yazar: BAŞAK YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞAHİN, PROF. DR. GÜLÜM ŞUMNU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ruşeym yağı omega 3 ve omega 6, oktakosanol ve E vitamini aktivitesi gösteren tokoferol açısından zengindir. Bu özelliklerinden dolayı sağlığa faydalıdır fakat serbest haldeyken oksitlenmeye oldukça müsaittir. Bu çalışmanın amacı ruşeym yağını mikron boyutunda kaplamak ve kaplama verimi, parçacık boyutu dağılımı ve yüzey morfolojisini analiz ederek en iyi kaplama koşulunu belirlemektir.Yağın kaplama maddesine oranı, kaplama maddelerinin birbirine oranı ve ultrason uygulama zamanının ruşeym yağını kaplamaya olan etkileri araştırılmıştır. Farklı oranlarda (3:1, 2:2, 1:3) karıştırılan maltodekstrin ve peynir altı suyu proteini, kaplama maddesi olarak kullanılmıştır. Bütün kaplama maddesi karışımlarında toplam katı madde miktarı ağırlıça %40. Yağ:kaplama maddesi oranı olarak 1:8, 1:4, 2:4, 3:4, 4:4 şeklinde beş farklı oran denenmiştir. Ultrason 320 W gücünde ve 20 kHz frekansta 2 dak, 5 dak ve 10 dak çalıştırılmıştır. Mikrokapsül elde edebilmek için hazırlanmış emülsiyonlar dondurulduktan sonra dondurmalı kurutucuda 48 saat kurutulmuştur. Kaplama verimi analizi, parçacık boyutu analizi ve SEM analizi yapılmıştır.Kaplama maddesinde peynir altı suyu konsantresinin oranının artması kaplama veriminde artışa sebep olmuştur. Kaplama maddesi karışımında MD:WPC oranı 1:3olan kapsüllerin enkapsülasyon verimlerinin daha yüksek olduğu (%65,62-%89,62) bulunmuştur. Mikrokapsülde yağ oranındaki artış kaplama veriminde azalmaya neden olmuştur dolayısıyla 1:8 yağ:kaplama maddesi oranı daha iyi sonuç vermiştir. Ultrason uygulama süresinin 10 dak olduğu, kaplama maddesi karışımında MD:WPC oranının 1:3 olduğu ve yağ:kaplama maddesi oranının 1:8 olduğu koşullar mikrokapsül hazırlamak için en uygun koşullar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wheat germ oil is a rich source of omega 3 and omega 6, octacosanol and tocopherol which has vitamin E activity. Due to these properties it is beneficial for health but it is prone to oxidation in free form. The aim of this study was to encapsulate wheat germ oil in micron size and determine the best encapsulation conditions by analysing encapsulation efficiency, particle size distribution and surface morphology of the capsules.The effects of core to coating ratio, coating materials ratio and ultrasonication time on encapsulation of wheat germ oil were investigated. Maltodextrin (MD) and whey protein concentrate (WPC) at different ratios (3:1, 2:2, 1:3) were used as coating materials. Total solid content of all samples was 40% (w/w). Five different core to coating ratios (1:8, 1:4, 2:4, 3:4, 4:4) were experimented. Ultrasound was used at 320 W and 20 kHz frequency for three different times (2, 5, 10 min). Prepared emulsions were frozen and then freeze dried for 48 hours to obtain microcapsules. Encapsulation efficiency analysis, particle size analysis and scanning electron microscopy (SEM) analysis were performed.Increasing WPC content in coating led to an increase in encapsulation efficiency. Microcapsules prepared with MD:WPC ratio of 1:3 were found to have higher encapsulation efficiencies (65.62%-89.62%) than the other ratios. Increase in oil load led to decrease in encapsulation efficiency thus 1:8 core to coating ratio gave better results. The best conditions for microcapsules were determined as ultrasonication time 10 min, core to coating ratio of 1:8 and MD:WPC ratio 1:3.