Encapsulation of rosemary essential oil
Biberiye yağının enkapsülasyonu
  1. Tez No: 368944
  2. Yazar: HAZAL TURASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞAHİN, PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Enkapsülasyon oksijen, ısı, nem ve pH'a karşı hassas gıda bileşenlerini sisteme salınıncaya kadar korur. Ayrıca, gıdaya zenginleştirmek amaçlı katılan besinlerin istenmeyen tadını maskeler. Uçucu yağların mikro ve nano-boyutta enkapsülasyonu ile ilgili olan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, biberiye uçucu yağının mikron boyutta enkapsülasyonu ve kapsüllerin fizikokimyasal özellikleri ile depolama sırasındaki dayanıklılığının incelenerek optimum kaplama maddesi formülasyonunun bulunmasıdır. Kaplama maddesi hazırlanmasında iki farklı maltodekstrin ve peynir altı suyu protein konsantresi oranı kullanılmıştır (3:1 ve 1:3). Emülsiyonlar dört farklı uçucu yağ/kaplama maddesi oranında (1:80, 1:40, 1:20 ve 1:10) ve iki farklı dekstroz eşdeğerli (DE) maltodekstrin (DE:13-17 ve DE:4-7) ile hazırlanmıştır. Dondurmalı kurutucuda kurutulan kapsüllerin kurutma verimleri, enkapsülasyon verimleri, yüzey morfolojileri ve parçacık boyut dağılımları analiz edilmiştir. Ayrıca depolama sırasında, 1,8-sineol konsantrasyonu tespit edilmiştir. Artan peynir altı suyu protein konsantresi/maltodekstrin oranının hem kurutma hem de enkapsülasyon verimliliğini arttırdığı görülmüştür. Ayrıca, 1:20 uçucu yağ/kaplama maddesi oranına sahip olan kapsüller en yüksek kurutma ve enkapsülasyon sonuçlarını vermiştir. Kısaca, 13-17 dekstroz eşdeğerli maltodekstrinin 4-7 dekstroz eşdeğerli maltodekstrinden daha iyi enkapsülasyon özelliğine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Maltodekstrinin DE değerinin değiştirilmesinin kapsüllerin parçacık boyutu dağılımları ve yüzey morfolojileri üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. DE değeri 4-7 olan maltodekstrin depolamanın ilk 30 gününde kapsüllere daha iyi dayanıklılık özelliliği sağlamasına rağmen, depolamanın sonunda (40 gün) bu kapsüllerdeki 1,8-sineolun tutulma yüzdesi 13-17 DE değerli maltodekstrin içerin kapsüllerinkiyle yakın hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Encapsulation protects sensitive food ingredients against oxygen, heat, moisture and pH until they are released to the system. In addition, it can mask the unwanted taste of nutrients that are added to the foods for fortification purposes. The studies about encapsulation of essential oils in micro or nano-size are very much limited. The objective of the study was to encapsulate the rosemary essential oil in micron size and to find the optimum coating material formulation by investigating the physicochemical properties and storage stability of microcapsules. In the wall material preparation two different ratios of maltodextrin (MD) and whey protein concentrate (WP) were used (3:1 and 1:3). The emulsions were prepared with four different core to coating ratios (1:80, 1:40, 1:20 and 1:10) and two different dextrose equivalent (DE) maltodextrins (DE:13-17 and DE:4-7). Freeze dried capsules were analyzed for their drying efficiencies, encapsulation efficiencies, surface morphologies and particle size distributions. In addition, concentrations of 1,8-cineole were determined during storage. Increasing WP:MD ratio was found to increase both drying and encapsulation efficiencies. Also, capsules having core to coating ratio of 1:20 gave the highest drying and encapsulation efficiency. Maltodextrin with DE:13-17 was proven to have better encapsulating properties than maltodextrin with DE:4-7. Changing DE value of MD did not have any significant effect on particle size distributions and surface morphologies of the capsules. Although maltodextrin with DE value of 4-7 provided better storage stability to the capsules for the first 30 days of storage, percent retention of 1,8-cineole in these capsules were similar to the capsules containing maltodextrin with DE value of 13-17 at the end of 40 days of storage.