Fine-sgraffito ware, Aegean ware from Anaia: An analytical approach
Anaıa'dan ince-sgraffito kaplar, Ege kapları: Analitik bir yaklaşım
- Tez No: 342957
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Makine Mühendisliği, Archeology, Archaeometry, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kuşadası Kadıkalesi Anaia adı ile bilinen Bizans kalesinde yürütülen kazı çalışmasında Orta Bizans döneminin 12. yy ortası ile 13. yy aralığına tarihlendirilen seramik buluntuları ele geçmiştir. Tezin ilk kısmında İnce Sgraffito, Kazıma Sgraffito, Kazıma ve Champlevé teknikleri kullanılarak bezenmiş 47 seramik buluntunun Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM-EDX), X-Işını Kırınımı (XRD), X-Işını Flöresansı (XRF) yöntemleri kullanılarak, kesitlerinde yer alan bünye, astar ve sır tabakaları karakterize edilmiştir. Bünye tabakası diğer elementlerle birlikte genel olarak SiO2, Al2O3, CaO, Fe2O3, Na2O and K2O içermektedir. Astar tabakası, bünye ile aynı kimyasal yapıya sahip olmakla birlikte daha az oranda demir içermektedir. Sır tabakası ise genel olarak yüksek oranda PbO içermektedir. Sır ve astar tabakaları arasında kabaca 10-50 mikron boyutlarında kurşun feldispat kristalleri oluşmuşlardır. Buluntular Temel Bileşen Analizi (PCA) ve Hiyerarşik Kümeleme Analizi (HCA) yöntemleri kullanılarak sınıflandırılmışlardır. Sonuçlar bu seramiklerin iki farklı tip kil kullanılarak üretildiğini göstermiştir. Tezin ikinci kısmında sırlı seramik buluntuların benzerleri laboratuar ortamında üretilmiştir. Üretilen örneklerde benzer mikroyapısal özellikler tespit edilmiştir. Anaia?dan ele geçen seramik buluntular ayrıca literatürdeki diğer örnekler ile Hiyerarşik Kümeleme Analizi (HCA) kullanılarak karşılaştırılmışlardır. Sonuçlara göre örnekler benzerlik göstermektedir, fakat kesin olarak birbirleriyle ilintili olduklarını söylemek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Excavation in Byzantine castle, known as Kuşadası Kadıkalesi, Anaia provided ceramic finds which dates back to mid 12th and 13th century of Mid Byzantine period. These finds were produced as serial products. In first part of the thesis 47 samples with four different decoration repertoire; Fine Sgraffito, Incised-Sgraffito, Incised and Champlevé, were analyzed by Scanning Electron Microscope (SEM-EDX), X-Ray Diffraction (XRD) and X-Ray Fluorescence (XRF) methods, in order to identify the three distinct layers in cross sections: body, slip and glaze layers. Body was largely composed of SiO2, Al2O3, CaO, Fe2O3, Na2O and K2O along with other less abundant elements. Slip had similar chemistry but with less Fe2O3. The glaze was composed mainly of lead oxide. Between the glaze and the slip some new well formed crystals of lead feldspar were found to precipitate in dimensions of roughly 10-50 micron. Statistical analysis tools like Hierarchical Clustering Analysis (HCA) and Principal Component Analysis (PCA) were used to see if any groupings were possible between the samples collected. Dendrograms indicated that these ceramics were made of two different types of clay. In second part of the thesis, replicate samples of earthenware pottery were manufactured in the laboratory to mimic the formation of the glazed pottery. Similar microstructural features were identified. Another HCA study was done to compare the Anaia samples with the literature. Dendrograms obtained showed some similarity. However, it was not possible to strongly and conclusively say that the two sample groups were related.