Utilization of orange peel extract for fungal enzyme production
Fungal enzim üretiminde portakal kabuğu ekstraktının kullanılması
  1. Tez No: 342964
  2. Yazar: BERNA GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OĞUZ BÜYÜKKİLECİ, PROF. DR. CANAN TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Pektinazlar pektik bileŞikleri parçalayan hidrolitik bir enzim grubudur ve filamentli fungusların da dâhil olduğu çok çeŞitli organizmalar tarafından üretilmektedir. Daha önceki çalıŞmalarda portakal kabuğu özellikle katı kültür fermantasyonlarda ilave Şeker ve besin kaynağı olarak kullanıldı. Bu tez çalıŞması kapsamında, tarımsal bir atık olan portakal kabuğundan, pektinaz üreticisi olduğu kanıtlanmıŞ olan Aspergillus sojae kullanılarak batık kültürde ekzo-poligalakturonaz (ekzo-PG) üretilmeye çalıŞıldı. Portakal kabuğu içerisindeki karbonhidratların çözünmesi su ekstraksiyonu ve seyreltik fosforik (% 0,4 asit deriŞimi, 120 oC ve 20 dak.) ve sülfürik asit (% 0,5 asit deriŞimi, 116 oC ve 13 dak.) hidrolizi ile sağlandı. Fosforik asit hidrolizi ayrıca optimize edildi ve farklı sıcaklık (oC), zaman (dak.) ve asit deriŞimler (% v/v) değiŞken faktörler olarak belirlenirken indirgen Şeker deriŞimi yanıt değiŞkeni oldu. Enzim üretimlerinde kullanılacak olan ortamları elde etmek için belirlenen iki farklı seyreltik asit hidrolizi (120 oC, % 0,4 fosforik asit konsantrasyonu, 20 dak. ve 116 oC, % 0,5 sülfürik asit konsantrasyonu, 13 dak) ve su ekstraksiyonu gerçekleŞtirildi. Hem A.sojae ATCC 20235 hem de mutant A.sojae 'nin bu asit hidrolizatları ile portakal kabuğu ekstraktında ekzo-PG üretmesi sağlandı. Enzim üretimini arttırmak için iz element solüsyonu kullanıldı. Pellet çapı, sayısı, yoğunluğu, pH ve fermantasyonun spor inokülasyonu fermantasyonlar boyunca takip edilen diğer parametrelerdendi. En yüksek ekzo-PG üretimi 18,4 UmL-1 idi ve bu mutant A.sojae tarafından sülfürik asit hidrolizatında elde edildi ancak diğer taraftan mutant A.sojae portakal kabuğunun su ekstraktında 19,7 UmL-1 ekzo-PG aktivitesi üretti.
Özet (Çeviri)
Pectinases are a group of hydrolytic enzymes that degrade pectic substances and produced by a variety of microorganisms including filamentous fungi. In previous studies orange peel especially in solid state fermentations was utilized as a source of additional sugars and nutrients. In this study, orange peel, an agro industrial residue was used for exo-polygalacturonase (exo-PG) production in submerged fermentation (SmF) by Aspergillus sojae which have been shown to be a potential exo-polygalacturonase producer. Solubilization of carbohydrates within orange peel was provided by water extraction and treatment with dilute phosphoric (at 0.4% acid concentration and 120 oC in 20 min.) and sulfuric (at 0.5% acid concentration and 116 oC in 13 min.) acid hydrolysis. Phosphoric acid hydrolysis was optimized selecting temperature (oC), time (min.) and acid concentration (v/v %) as variable factors, while reducing sugar concentration (gL-1) was the response factor. Two different dilute acid hydrolysis (at 0.4 % phosphoric acid concentration and 120 0C in 20 min and at 0.5 % sulfuric acid concentration and 116 0C in 13 min.) and water extraction were carried out to obtain media that were utilized for enzyme productions. A.sojae ATCC 20235 and mutant A.sojae strains were used to produce exoPG in these hydrolysates and water extract of orange peel. To enhance exo-PG production, trace element solutions added as well as macro nutrients. Pellet size, number, density, pH and spore inoculation of fermentation were the other parameters that were controlled during fermentations. The highest exo-PG production was 18.4 UmL-1, which was obtained by mutant A.sojae in phosphoric acid hydrolysate but on the other hand mutant A.sojae produced 19.7 UmL-1 exo-PG activities in water extract of orange peel