Chemical characterization of hurma olive grown in Karaburun peninsula
Karaburun yarımadasında yetişen hurma zeytininin kimyasal karakterizasyonu
- Tez No: 342963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BANU ÖZEN, DOÇ. DR. FİGEN TOKATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Karaburun yarımadasında yetişen zeytin türü, çoğunlukla Erkence, olgunlaşma periyodu sırasında acılık kaybetme aşamasından geçer.Bu zeytin `Hurma? adı ile bilinir ve bu doğal işlem sonucunda henüz ağaç üzerindeyken acılığını kaybederek doğrudan tüketilebilir hale gelir. Bu çalışmanın amacı olgunlaşma süreci boyunca, Hurma, Erkence ve Gemlik zeytinlerinin kimyasal özelliklerinin belirlenmesi ve doğal olarak gerçekleşen acılık kaybetme işlemini açıklayabilmek için Hurma zeytinin diğer zeytinlerden bazı kimyasal içerik farklarının belirlenmesidir. Bu amaçla yapılan analizler, pH, su aktivitesi, toplam yağ miktarı, yağ asidi profili, şeker ve organik asit miktarları, toplam fenol içeriği ve fenol profilidir. Bütün analizler iki hasat sezonu için gerçekleştirilmiştir. Zeytin tipinin, hasat yılının ve hasat zamanın etkisini belirlemek üzere veriler ANOVA ve Asal Bileşenler Analizi ile çözümlenmiştir. Hurma zeytininde toplam fenolik madde miktarı ve genel olarak bireysel fenolik bileşen konsantrasyonları Erkence ve Gemlik zeytinlerine göre nispeten daha düşüktür. Asal bileşenler analizine göre fenol ve yağ asidi profilleri hem hasat yılına hem de zeytin tipine bağlı ayrıma imkân vermekte iken organik asit ve şekerler sadece hasat yılına bağlı olarak bir ayrım sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Olive type, mostly Erkence, grown in nearby area around Karaburun peninsula of Izmir-Turkey, goes through a natural debittering phase on the tree during its ripening. This olive is known by the name of Hurma and loses its bitter taste while still on the tree and can be consumed directly at the end of this natural process. The aim of this study is to investigate the changes in the chemical composition of Hurma, Erkence and Gemlik olives throughout their maturation period and to determine some chemical compositional differences between Hurma and other types of olives to obtain more insight about the natural debittering phenomena. For this purpose, the chemical parameters measured are pH, water activity, total fat amount, fatty acids, sugar and organic acid amounts, total phenol content and phenol profile. All analyses were performed for two harvest years. Data were analyzed by ANOVA and principal component analysis (PCA) to investigate the differences regarding the olive types, ripening period and harvest year. Total phenol content and generally concentration of individual phenolic compounds of Hurma olive were lower than Erkence and Gemlik olives. Both fatty acid and phenol profiles allowed a differentiation with respect to type and also harvest year according to PCA while organic acid and sugars provided a separation only in terms of harvest year.