Free vibration analysis of curved beams with variable radii of curvature on elastic foundations
Elastik zemindeki değişken eğrilik yarıçaplı eğri çubukların serbest titreşim analizi
  1. Tez No: 342974
  2. Yazar: SANAL ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Elastik zemindeki değişken eğrilik yarıçaplı eğri çubukların düzlem dışı titreşim karakteristikleri, mevcut sistem değişken katsayılı bağlaşık diferansiyel özdeğer problemine bağlı olduğu için, Sonlu Farklar Yöntemi (SFY) ile çalışılmıştır. Öncelikle, farklı elastik zeminlerdeki çubukların titreşimleri gözden geçirilmiştir. Sonra, farklı elastik zeminlerdeki eğri çubukların düzlem dışı titreşimleri araştırılmıştır. SFY bu çalışma için detaylandırılmıştır. Bağlaşık diferansiyel özdeğer problemini çözmek için, Mathematica?da geliştirimiş çeşitli programlar sınanmıştır. Eğri çubukların eğriliklerinin ve elastik zemin parametrelerinin doğal frekanslara etkileri araştırılmıştır. Geliştirilen programdan elde edilen çözümlerin hassasiyeti ANSYS de oluşturulan modelden bulunan Sonlu Elemanlar Metodu sonuçları ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Free out of plane vibration characteristics of curved beams with variable curvature on elastic foundation are studied by Finite Difference Method (FDM) since the mathematical model of the present system based on the coupled differential eigenvalue problem with variable coefficients. Firstly, vibrations of beams on different elastic foundations are reviewed. Then, out of plane vibrations of curved beams on different elastic foundations are investigated. FDM is detailed for this study. To solve the coupled differential eigenvalue problem, FDM is examined with several computer programs developed in Mathematica. The effects of curvature of the curved beams and elastic foundation parameters on natural frequencies are investigated. The accuracy of the present results obtained from the developed program is evaluated by comparing with FEM results found from model created in ANSYS.