Free vibration analysis of curved beams with variable cross-sections on elastic foundations
Elastik zemindeki değişken kesitli eğri çubukların serbest titreşim analizi
- Tez No: 342976
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Elastik zemindeki değişken kesitli eğri çubukların düzlem dışı titreşim karakteristikleri, mevcut sistemin matematiksel modeli kesin metodlarla kolayca çözülemeyen değişken katsayılı bağlaşık diferansiyel özdeğer problemine dayalı olduğundan, TMM (Transfer Matris Metodu) ile incelenmiştir. Çubukların değişik elastik zeminlerdeki titreşimleri gözden geçirilmiştir. Elastik zeminlerdeki eğri çubukların düzlem dışı titreşimleri araştırılmıştır. Titreşim problemleri için TMM detaylandırılmıştır. Titreşim problemlerini çözmek için, Mathematica geliştirilen çeşitli programlar ile TMM denenmiştir. Geliştirilen programdan elde edilen TMM sonuçlarının doğruluğu, ANSYS de oluşturulan modelden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Son olarak, eğri çubuğun enine kesitinin değişim ve elastik zemin parametrelerinin doğal frekanslara etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Free out of plane vibration characteristics of curved beams with variable cross-sections on elastic foundations are studied by TMM (Transfer Matrix Method) since the mathematical model of the present system based on the coupled differential eigenvalue problem with variable coefficients which can not be solved easily by exact methods. Vibrations of beams on different elastic foundations are reviewed. Out of plane vibration of curved beams on different elastic foundations are investigated. TMM is detailed with its applications to vibration problems. To solve the vibration problems, TMM is examined with several computer programs developed in Mathematica. The accuracy of the TMM results obtained from the developed program is evaluated by comparing with FEM results found from model created in ANSYS. Finally, the effects of the variation of cross-section of the curved beams and elastic foundation parameters on natural frequencies are investigated.