Vibration and acoustic analysis of a refrigerator cabinet base plate
Buzdolabı kabin dibi şasesinde titreşim ve gürültü analizi
- Tez No: 342977
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu araştırma çalışması, bir buzdalabı kabin taban plakasının Sonlu Elemanlar Metodu ile yapılan Teorik Modal Analizi ve Deneysel Modal Analizi aracılığı ile titreşim ve akustik analizi ile ilgilidir. Bu çalışmada, kabin taban plakası başlıktaki problemi araştırmak üzere göz önüne alınmştır. Kabin taban plakası delikler, direngenlik arttırıcılar ve montajlama yerleri olmak üzere çeşitli düzgün olmayan geometrilere sahiptir. Belirtilen bu düzgünsüzlükler nedeni ile böylesi bir parçanın titreşim ve ses özelliklerini bulmak için sayısal yöntemler kullanılır. Bu tezin birinci önemli bölümünün amacı okuyuculara teorik bilgi sağlamaktır. Bu tezdeki diğer bölümler, ABAQUS da katı elemanlar kullanılarak yapılan kabin taban plakası teorik modal analizi ve dB4-1 Mobil Analyser ve onun bileşenleri ile başarılan deneysel modal analiz için sunulmuştur. Sayısal ve deneysel metodlar ile bulunan modal parametreler karşılaştırılmış ve iyi bir uyum gözlenmiştir. Bu uyumun tesbiti sonrası, doğal frekans nedeni ile ses oluşturan sistemde uygun değişiklik yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research study deals with the vibration and acoustics analysis of a refrigerator cabinet base plate by using Theoretical Modal Analysis by Finite Element Method and Experimental Modal Analysis. In this study, a cabinet base plate is considered to investigate the titled problem. This cabinet base plate has several non-uniform geometrical properties such as holes, stiffeners and mounting places. Due to the aforementioned non-uniformity, numerical methods are used to find the vibration and acoustics properties such components. The aim of the first important part of this thesis is to provide the theoretical background to the readers. Other parts of this thesis are presented for theoretical modal analysis of cabinet base plate which is carried out by using solid element in ABAQUS and experimental modal analysis that is accomplished by using dB4-1 Mobil Analyser and its connections. The modal parameters found from both numerical and experimental methods are compared and good agreement is found. After determining the agreement, the proper modification has been done for the system which generates undesired sound due to the natural frequency.