Antalya Şehir florası; üzerinde bir araştırma
A Research on the flora of Antalya city
  1. Tez No: 34301
  2. Yazar: RAMAZAN SÜLEYMAN GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
AHTALYA ŞEHİR FLORASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Ramazan Süleyman GÖKTÜRK ( Yüksek Lisans Tezi ) Bu araştırma, Antalya şehrinin doğal ve kültür florasını kapsamaktadır. 1992 -1994 yılları arasında toplanan yaklaşık 2350 bitki örneğinin değerlendirilmesiyle 130 Familya, 569 cins ve 1023 tür tespit edilmiştir. Takson sayısı 1065'dir. Bu sayıya, öğrendiğimiz kadarıyla kampusun batı tarafında bulunan ökaliptitumunda yetişen 16 Eucalyptus türü, Karaca Arboretumdan getirilerek Ak.ün.K.'ne dikilen değişik familya ve cinslere ait. 164 tür ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından satılan değişik familya ve cinslere ait 75 kültür bitkisi dahil değildir. Tespit edilen 1023 türün 863 tanesi doğal bitki, 160 tanesi ise kültür bitkisidir. Toplam 1065 taksondan 75 tanesi C3 karesinden ilk kez toplanmıştır. Aynı zamanda toplam türlerin 75 tanesi ( % 7,4 ) endemikdir. Bu endemik türlerin 5' i çalışma alanına, 15'i ise Antalya iline özgüdür. Teşhis edilen türlerin 377'si ( % 36,8 ) Akdeniz elementi, 27'si ( % 2. 65 ) Iran - Turan elementi, 26'sı ( % 2,55 ) Avrupa - Sibirya elementi, geri kalan 593 ( % 58 ) tür ise kozmopolit veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyendir. Yine tespit edilen türlerin 9'u Pteridophyta divizyosuna, "l014'ü ise Spermatophyta divizyosuna aittir. Spermatophyta divizyosuna ait türlerin 11 tanesi Gymnospermae alt bölümüne, 1003 tanesi Angiospermae alt bölümüne aittir. Angiospermlerden, 843 tür Dicotyledonopsida 160 tür ise Monocotyledonopsida sınıfına dahildir. Çalışma alanındaki büyük familyalar içerdikleri tür sayılarına göre sırayla, Fabaceac (118), Astcraceac (107), Poaceae (68), Lamiaceae (56), Brassicaceae (47), Caıyophyllaceae (38), Liliaceae (36), Apiaccae (33), Scrophulariaceae(31), Boraginaceae(26) dir. Tür sayılarına göre en büyük cinsler ise. Euphorbia (20), Silene (17), Ranunculus (16) Medicago (14), Tri folium (13), Allium (12), Hypericum (9) ve Vicia (9), Astragalus (8) ve Trigonella (8) dir. ANA BİLİM DALI : BİYOLOJİ YIL : 1994 JÜRİ: Doç. Dr. Hüseyin SÜMBÜL (Danışman) SAYFA : 226 Prof. Dr. Kani IŞIK Prof. Dr. Mehmet KOYUNCU
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON THE FLORA OF ANTALYA CITY Ramazan Süleyman GÖKTÜRK (M. S. Thesis) In this research, natural and cultural plants of Antalya have been investigated. Among the 2350 samples collected during the period of 1992-1994, 1023 species, 130 family and 569 genera have been identified. The number of taxa is 1064. In this number, the following species are not included. About 16 Eucalyptus species at the Duraliler Eucalyptatum on the western part of the University Campus, 164 species that belong to different families of ornamental plants at the Campus of Akdeniz University, 75 taxa that are cultivated and distributed by Parks and Garden Plants Division of Antalya city Municipality. Out of 1023 species 863 are natural and the rest are cultivated plants. Out of 1065 taxon 75 were recorded in C3 square for the first time. The number of endemic plants among all the collected species is 75 (7,7 %). Five of these endemic plants are specific for the study area, 15 of them are specific for Antalya provence. More than one third 377 (36,8 %) of identified species are mediterraneans, 27 (2,65 %) are Irano - Turanians and 26 (2,55 %) are Euro - Siberians elements and the remaning 593 species are cosmopolitan or species whose phytogeographical region is unnamed. Nine species belongs to Pteridophyta and 1014 species to Spermatophyta The number of Gymnospermae among 10 14 species is 1 1, and the rest are Angiospermae. About 842 of Angiospremae are Dicotylcdonopsida and 160 are Monocotyledonopsida. The largest families in order of number of species they include in the area are as follow: Fabaceae (118), Asteraccae (107), Poaceae (68), Lamiaceac (56), Brassicaccac (47), Caryophyllaceae (38), Liliaceae (36), Apiaceae (33), Scrophulariaccac (31), Boraginaceae (26). The largest genera with corresponding number of species are: Euphorbia (21), Silene (17), Ranunculus (16), Medicago (14), Trifolium ( 13), Allium (12), Hypericum and Vicla (9), Astragalus and Trigonella (8). DEPARTMENT : BIOLOGY THESIS COMMITTE : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL (Adviser) YEAR : 1994 Prof. Dr. Kani IŞIK PAGE : 226 Prof. Dr. Mehmet KOYUNCU