Bazı yeni üzüm çeşitlerinin Antalya ekolojik koşullarına adaptasyonu üzerinde araştırmalar
Studies on the adaptations of some newly released grape cultivars to Antalya ecological conditions
  1. Tez No: 34302
  2. Yazar: FERAY BÜYÜKDUMAN (ÜNAL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
BAZI YENİ ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN ANTALYA EKOLOJİK KOŞULLARINA ADAPTASYONU ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Feray BÜYÜKDUMAN (ÜNAL) ( Yüksek Lisans Tezi ) ÖZET Deneme Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümünün bağlarında yürütülmüştür. Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından melezlenen Trakya ilkeren, 2/B-56, 6/B-54, l/C-2 ve 9/B-l ve Yalova Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü tarafından melezlenen Uslu, Atasarısı, Ergin Çekirdeksiz gibi bazı üzüm çeşitlerinin Antalya ekolojik koşullarına adaptasyonu araştırılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme deseninde ve 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Uyanma, çiçeklerime, ben düşme ve hasat tarihi gibi fenolojik özellikler gözlendi. Sürgün, yaprak, salkım ve taneye ilişkin 84 ampelografik özellik değerlendirildi. Trakya ilkeren ve 9/B-l çeşitleri sırasıyla Cardinal 'den 19 ve 11 gün önce hasat edildi. Uslu üzüm çeşidi Cardinal 'den 18 gün önce hasat edilmiştir. Ergin Çekirdeksiz Cardinal 'den 1 gün sonra, Atasarısı ise 19 gün sonra hasat edilmiştir. Erkencilik açısından Uslu ve Trakya ilkeren yakın gelecekte potansiyel üretim değerine sahiptir. YIL : 1994 Sayfa : 81 ANABİLİM DALI : BAHÇE BİTKİLERİ JÜRİ : Doç. Dr. ibrahim UZUN (Danışman) Doç. Dr. Lami KAYNAK Yrd.Dç.Dr. Turgut YEŞİLOĞLU X
Özet (Çeviri)
STUDIES ON THE ADAPTATIONS OF SOME NEWLY RELEASED GRAPE CULTIVARS TO ANTALYA ECOLOJICAL CONDITIONS Feray BÜYÜKDUMAN (ÜNAL) (M. Sc. Thesis) SUMMARY This experiment was carried out in the vineyard of the Horticultural Department of the Agricultural Faculty of Akdeniz University. Adaptations to Antalya ecological conditions of some grape cultivars like Trakya ilkeren, 2/B-56, 6/B-54, l/C-2 and 9/B-l which were crossed by Tekirdağ Viticultural Research Institute; and Uslu, Atasarisx, Ergin Çekirdeksiz which were crossed by Yalova Horticultural Research institute were investigated. Experimental design was randomised plot with three replication. Some phenolojical characteristics such as bud burst, blooming, verasion and harvest time were observed; besides, 84 ampelographic characters dealing with shoot, leaf, cluster and berry were evaluated. Trakya ilkeren and 9/B-l were harvested 19 and 11 days before Cardinal, respectively. Uslu grape cultivars was harvested 18 days before Cardinal. Harvest time was 1 day later for Ergin Çekirdeksiz and 19 days later for Atasarısı than Cardinal. Uslu and Trakya ilkeren in the views of earliness has a potential production value in the near future. DEPARTMENT COMMITTEE HORTICULTURE Assoc. Prof.Dr. ibrahim UZUN (Adviser) Assoc. Prof.Dr. Lami KAYNAK Assist. Prof. Dr. Turgut YEŞİLOĞLU Year :1994 Pages: 81 XI