Scolothrips Longicornis Priesner (Physanoptera: Thrpidae)' nın biyolojisi ve etkinliği üzerinde araştırmalar
Investigations on the effectiveness and biology of scolothiers longiconis priesner
- Tez No: 34304
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
SCOLOTHRIPS LONGICORNIS PRÎESNER (THYSA1TOPTERA:THRIPIDAE) » IN BİYOLOJİSİ VE ETKİNLİĞİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Kazan DOĞAN (Yüksek Lisans Tezi) ÖZET Bu çalışmada, Scolothrips long i corn i s', in biyolojisi ve etkinliği araştırılmıştır. Şt longicornis'in, 15+1 °C, 25±1 °C ve 30+1 °C sıcaklıklarda ve 15 saat gün uzunluğunda yumurta açılma süresi, sırasıyla 15, 6 ve 5 gün, dişi ve erkek larva ve pupalarının toplam gelişme süreleri, sırasıyla 20, 16; 8, 7 ve 5, 5 gün olarak bulunmuştur. Ş. longicornis'in, 15+1 °C, 25+1 °C ve 30+1 °C sıcaklıklarda ve 15 saat gün uzunluğunda, dişi ve erkeklerin ömrü sırasıyla, 62, 53; 41, 33 ve 17, 14 gün ve ömrü boyunca bıraktığı yumurta miktarı ise 25+1 °C ve 30+1 °C sıcaklıklarda ve 15 saat gün uzunluğunda, sırasıyla 33 ve 17 adet olarak saptanmıştır. Sj. longicornis, 15±1“C, 25±1 °C ve 30±1 °C sıcaklıklarda ve 15 saat gün uzunluğunda, larva ve erginlerinin açlığa dayanma süresi sırasıyla, 1. larva döneminde 2, 2 ve 1; 2. larva döneminde 2, 3 ve 1 ve dişi-erkek erginlerde ise 2, 2; 3, 2 ve 1, 1 gün olarak bulunmuştur. S. longicornis, 15±1 °C ve 30+1 °C sıcaklıklarda ve 15 saat gün uzunluğunda, larvalarının gelişmesi için gerekli minimum Tetranychus cinnabar inus Boisd. yumurta miktarının ise sırasıyla 1. dönem larva için 8 ve 8 yumurta; 2. dönem larva için 15 ve 15 yumurta yoğunluğu olarak saptanmıştır. S. long i corn i s larva erginlerinin işlevsel tepkisi 15+1 ”C, 25+1 'C ve 30±1 °C sıcaklıkta ve 5, 10, 15, 20, 30 ve 40 adet T cinnabar inus yumurta yoğunluğunda araştırılmış ve Holling tipi işlevsel tepki gösterdikleri bulunmuştur. S. long i corn i s' in 25+1 °C sıcaklıkta ve 15, 13, 11 ve 9 saat gün uzunluğunda yumurta açılma süresi sırasıyla, 5, 6, 8 ve 9 gün, larva ve pupalarının toplam gelişme süreleri, sırasıyla 7, 8, 8 ve gün olarak saptanmıştır. Ş_;_ longicornis'in 25+1 °C sıcaklıkta ve 15, 13, 11 ve 9 saat gün uzunluğunda erginlerin ömrü, sırasıyla 43, 40. 22 ve 21 gün ve ömrü boyunca bıraktığı yumurta miktarı ise sırasıyla 36, 29, 24 ve 16 adet olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATIONS ON THE EFFECTIVENESS AND BIOLOGY OF SCOLOTHRİPS LONGICORNIS PRIESNER (THYSANOPTERA:THRIPIIME). Yazan DOGAN (M. S. Thesis) SUMMARY In this study, the effectiveness and the biology of Scolothrips longicornis Priesner (Thysanoptera:Thripidae) were investigated. Incubation times of S. long i corn i s eggs were 15.8, 6.16 and 5.33 days and the total developmental periods of female and. mile immature were 20, 16; S, 7 and 5, 5 days at 15 h daylength and 15±1 °C, 25±1 °C and 30±1 °C, respectively. Longevities of adult female and male of S. longicorais were 62, 53; 41, 33 and 17, 14 days at 15±1 °C, 25+1 °C and 30±1 °C, respectively. S. long i corn i s females laid a mean total of 33 nd 17 eggs at 15 h daylength and 25±1°C- and 30±1 °C, respectivel Survival times of S. longicorais larvae in the absence of prey were as follows l.instar 2, 2, 1: 2. instar 2, 3, 1 and in female and of male adult 2, 2; 3, 2 and 1, 1 days at 15 h daylength and 15±1 °C and 25±1“C30±1 °C, respectively. The minimum number of T_;_ cinnabar -i nus eggs required for development of S. long i corn i s larvae were 8, 8 eggs for 1. instar larvae and 15, 15 eggs for 2. instar larvae at 15 h daylength and 15+1 °C and 30+1 °C, respectively. The functional response of female and male larvae' of S. longicornis was studied with 5, 10, 15, 20, 30 and 40 eggs of T._ cinnabar inus per unit area at 15 h daylength and 15+1 ”C, 25±1“C and 30+1 °C and was of Ho lling type of functional response. Incubation time of EL long i corn i s eggs were 5, 6, 81 and 9 days and the total developmental periods of immatures were 7, 8, 8 and 8 days at 25+1 ”C and daylenghts of 9, 11, 13 and 15 h, respectively. Longevities of adult ŞL long i corn i s were 43, 40, 22 and 21 days and the average number of eggs laid per female were 36, 29, 24 and 16 at 25+1 °C and daylenghts of 9, 11, 13 and 15 h, respectively. Department : Plant Protection Year : 1994 Coffloiditee : Yard. Doç. Dr. Hüseyin GÖÇMEN (Advisor) Page : 4+ Prof. Dr. İrfan TUNÇ Prof. Dr. Oktay YEGEN