Çukurova Bölgesi pamuk üretim alanlarında avcı thrips (Scolothrips longicornis priesner)'in kırmızı örümcek (Tetranychus cinnabarinus boisd.) populasyonu üzerinde etkinliğinin belirlenmesi
- Tez No: 77070
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FARUK ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
öz YÜKSEK LÎSANSTEZt ÇUKUROVA BÖLGESİ PAMUK ÜRETİM ALANLARINDA AVCI THRÎPS {Scolothrips longicornis Priesner)' İN KIRMIZI ÖR?MCEK(Tetranychus cinnabarinus Boisd) POPULASYONU ÜZERİNDE ETKİNLİĞİNİN BELİRLENMESİ M.NefiKISAKÜREK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. AFaruk ÖZGÜR Yd: 1998 Sayfa: 40 Jüri: Prof. Dr. AFaruk ÖZGÜR Prof. Dr. Erdal ŞEKEROĞLU Prof. Dr. Serpü KORNOŞOR Bu çalışma ile Çukurova'da pamuk üretim sahalarında ekonomik kayıplara neden olan zararlılardan Kırmızı örümcek Tetranychus cinnabarinus Boisd. ile Avcı thrips Scolothrips longicornis Priesner' in herhangi bir müdehalenin yapılmadğı tarlalarda aralarındaki ilişkinin belirlenmesine çalışılmıştır. Yine bu çalışmada arazi şartlarında farklı yoğunluklarda S. longicornis' van yaprak, bitki ve parsel kafesleri içerisinde T. cinnabarinus populasyonu üzerinde etkinliği araştırılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda S. longicornis' m T. cinnabarinus önemli bir predatörü olduğu, doğal koşullarda kırmızı örümceğin bütün biyolojik dönemiyle beslenerek kısa sürede zararlı populasyonunu baskı altına alabildiği tespit edilmiştir. Ayrıca doğal koşullarda aralarındaki ilişki yüksek bulunduğundan zararlı ile bulaşık sahalarda kimyasal uygulamalarıyla doğal denge bozulmadığı taktirde Entegre Mücadele çalışmalarında basan ile kullanılabilecek bir predator olduğu söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Tetraychus cinnabarinus, Scolothrips longicornis, Pamuk, Biyolojik Mücadele, Çukurova (Türkiye).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS DETERMINATION OF EFFECITVINESS OF THE PREDATOR THRIPS (Scolothrips longicornis Priesner) ON RED SPIDER MITES (Tetranychus cinnabarinus Boisd) POPULATION IN COTTON PRODUCTION AREAS OF ÇUKUROVA M.NefiKISAKÜREK DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. A.Faruk ÖZGÜR Year:1998,Pages:40 Jury: Prof. Dr. A.Faruk ÖZGÜR : Prof. Dr. Erdal ŞEKERO?LU : Prof. Dr. Serpü KORNOŞOR This study was carried out to investigate the interactions between red spider mites, one of the pests causing economically important loses in cotton production, areas of Çukurova, and predator thrips in survey fields with no chemical measure.Also, effectiviness of Scolothrips longicornis Priesner on Tetnanychus cinnabarinus Boisd. population was determined at various population levels using plant, plot and leaf cages under field conduction. The results of the study showed that S. longicornis was an important predator of T. cinnabarinus and was able to limit population developments of T. cinnabarinus in cotton fields where integreated pest manegement is employed. Key Words : Tetraychus cinnabarinus, Scolothrips longicornis, Cotton, Biological Control, Çukurova (Turkey). n