Sivas ili evsel atık sularının arıtılması için alternatif çözümler ve karşılaştırılması
Alternative solutions for the treatment of domestic wastewaters of Sivas and comparing
  1. Tez No: 34305
  2. Yazar: BÜNYAMİN KARAGÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
V ÖZET Yüksek Lisans Tezi Sivas İli Evsel Atık Sularının Arıtılması İçin Alternatif Çözümler ve Karşılaştırılması Bünyamin KARAGÖZOĞLU Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç. Dr. Mustafa DEĞİRMENCİ Bu çalışmada, Sivas kenti atık sularının arıtımı için alternatif çözümler belirlenmiş ve bunların tasarımı yapılarak arıtma tesisi boyutlandırılmıştır. Tasarımda Sivas kentinin gerçek kirlilik yükleri kullanılmıştır. Bu proje kapsamında örnekleme noktalarından alman örneklerin analiz çalışmaları dahilinde Kızılırmak giriş kızılırmak çıkış, ana kollektör ve bunun haricinde ana şebekeye bağlı olmayan diğer atık su deşarj noktalarından örnekler alınarak kirlilik parametreleri ve konsantrasyonları belirlenmiş, bu verilere bağlı olarak arıtma tesisi projelendirilmiştir. Arıtma alternatifleri olarak sürekli akımlı, tam karışımlı ve geri devirli aktif çamur sistemi ile tek kademeli yüksek hızlı damlatmalı filtre biyolojik arıtma süreçleri seçilmiştir. Bu arıtma tesisinin iki kademede yapılmasının uygun olacağı düşünülerek birinci kademenin 1998 yılında işletmeye açılıp, 2013 yılına kadar, ikinci kademenin ise 2013 yılında devreye girip 2028 yılına kadar hizmet vereceği düşünülmüştür. Soyutlandırma 2013 ve 2028 yılı gelecekteki nüfuslar baz alınarak yapılmış ve alternatif sistemlerin çeşitli kriterler açısından birbiri ile kıyaslaması yapılmıştır.Vİ Arıtma tesisi; a- Fiziksel arıtma b- Biyolojik arıtma c- Çamur giderme ünitelerinden oluşmaktadır. Yapılan çalışmada, hidrolik hesaplamalara ve maliyet analizine girilmemiş, alternatif arıtma tesislerinin alan,hacim ve enerji gereksinimleri üzerinde durulmuş ve bu değerler alternatiflerin kıyaslanmasında kullanılmıştır. Kıyaslama sonucunda Sivas kenti'nin iklim şartları da göz önünde tutularak yüksek arıtma verimi ve en ekonomik alternatif arıtma sistemi olarak tam biyolojik aktif çamur sisteminin seçilmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER; Arıtma, Tasarım, Evsel ve Endüstriyel Atıksu, Sivas, Biyolojik Arıtma, Aktif Çamur, Damlatmak Filtre.
Özet (Çeviri)
Vİİ SUMMARY M.Sc. Alternative Solutions for The Treatment of Domestic Wastewaters of Sivas and Comparing Bünyamin KARAGÖZOĞLU Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Mustafa DEĞİRMENCİ In this study, alternative solutions for the treatment of Sivas-wastewater are determined and design of treatment plant has been made. In this design, real pollution values of Sivas have been used. In order to determine the pollution values, samples were taken from Kızılırmak, main collector and other wastewater discharge points which are not connected to main sewere system. Then the pollution parameters and concentration values were determined.As a alternative treatment method, continuous flow, complete-mix and recycled conventional activated sludge system and high-speed trickling filter system is choosen. It was thought that this plant should be two-stage; first stage should be completed by 1998 and used until 2013, second stage will be active in 2013 and be in service until 2028. The design is based on the estimated population of year 2013 and 2028. Then alternative systems are compared to each other based on different criterias.Vİİİ The treatment plant includes; a) Physical treatment b) Biological treatment and c) Sludge removal units. In this study, hydraulic calculations and cost analysis were not made, area, volume and energy needs of alternative treatment plants are evaluated and the results of evaluated are used to compare different alternatives. As a result of comparison and by taking climate of Sivas account, activated sludge system is decided to be suitable for Sivas because of its higher performance and being cost effective. KEY WORDS: Treatment, Design, Domestic and Industrial Wastewater, Sivas, Biological Treatment, Activated Sludge, Trickling Filter.