Liman hizmetlerinde dış kaynak kullanımı ve Türk limanlarındaki uygulamalar
Outsourcing in port services and applications in the Turkish ports
- Tez No: 343071
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Deniz taşımacılığında lojistik merkez olarak kabul edilen limanlar uluslar arası taşımacılıkta büyük bir öneme sahiptir. Özellikle kıtalararası taşımacılıkta limanlar kesintisiz taşımacılığın can damarıdır. Limanlar arası rekabet uluslar arası ticaretin gelişen değerine bağlı olarak günden güne artmaktadır. Bu nedenle, denizcilik sektörünün pazar payından önemli bir pay elde etmek amacıyla limanlar temel yeteneklerine odaklanmalı ve liman yönetimine gereksiz yatırımlar yapmaktan kaçınmalıdır. Bir firmanın diğer firmaya sağladığı hizmet olarak dış kaynak kullanımı küreselleşmeye bağlı olarak son zamanlarda farklı sektörler arasında ileri bir gelişim göstermektedir. Dış kaynak kullanımı firmalara, daha iyi hizmetler sağlama rekabet avantajı elde etme ve ayrıca yönetimsel giderleri azaltma, temel yeteneklere yönelme, hizmet sağlayıcıların teknolojik yenilik uygulamalarından avantaj elde etme gibi örgütsel hedeflere ulaşma imkanı için fırsat sunabilir. Bu çalışmanın amacı Türk limanlarının niçin dış kaynak kullanımını tercih ettiğini ve liman yönetiminde hangi faaliyetlerde dış kaynak kullanımı yoluna gidildiğinin açıklanmasıdır
Özet (Çeviri)
Ports, which are considered as a logistic center of maritime transport have been a great importance in international transport. Especially in intercontinental transport, ports are lifeblood of the transportation without interruption. Competition between ports has increased day by day relating to the improving value of international trade. Therefore, ports must focus upon their core competence and avoid making unnecessary investments in port management in order to get a significant share from the market share of maritime sector. Outsourcing, in which one company provides services for another company, has recently showed an advanced development among different sectors relating to globalization. Outsourcing may give the organizations the opportunity to have better services and to provide competitive advantage and also the posibility to achieve the organizational goals that are reducing managerial costs, directing organization?s core competencies, offering an advantage from service providers? technological innovation applications. The purpose of this syudy is to clarify why the Turkish ports prefer outsourcing applications and which activities are outsourced by the port management.