Deniz kazalarının çevreye olan ekonomik etkileri, hukuksal boyutları ve Türkiye örneği
The economic effects of sea accidents to the environment, legal issues related with the sea accidents and sample of Türkiye
  1. Tez No: 343072
  2. Yazar: GÜLİN MUŞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SAATÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Denizler dünya üzerinde yer alan, en önceli doğal kaynaklardan birisi arasında yer almaktadır. Çünkü, denizler taşımacılıkta kullandığı gibi, insanlığa yiyecek ve hayat sağlamaktadır. Ancak, dünya üzerinde deniz taşımacılığı, taşımacılık faaliyetleri içerisinde daha az maliyetle olan bir taşımacılık türü olması nedeniyle uygulamada daha fazlakullanılmaktadır ve deniz trafiği de yoğun olmakla birlikte, deniz kazalarının artmasına neden olmaktadır.Deniz kazaları neticesinde meydana gelen çevre kirliliği, ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir. Kaza neticesinde ilk etkilenen deniz ve deniz canlıları olmakla birlikte;ülkeye ekonomik yönden önemli katkıları olan diğer sektörler de ekonomik anlamda olumsuz yönde etkilenmektedir.Meydana gelen zararlardan etkilenen şahısların veya kurumların hasarlarını karşılamak amacıyla hukuki düzenlemeler yapılmıştır.Tez çalışması kapsamında sırasıyla öncelikle deniz kazaları ve deniz kazalarının çevreye olan ekonomik etkileri ele alınmış olup; daha sonrasına deniz kazalarının hukuksal boyutlarında deniz kazalarının önlenmesine yönelik yapılan uluslararası sözleşmeler ele alınmış olup son olarak, Türkiye'de deniz kazalarının çevreye olan ekonomik etkileri ve hukuksal boyutları üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Sea one of the most valuable resources of the world, because it provides food, transportation and life to the people. Generally, all over the world, maritime transportation is more usefull, type of transportation, becouse of needing less financial. Sea accidents plays, acidents plays a critical role in rising sea pollution and impact on the econmy. The result of the sea accident, serious problems occur. Sea and living creature in the sea affected by accidents directly. In addition to this, companies which are support to the economy also affected. States make some legal arrangements to compensate parties and companies damages. So, if a party or company has a damage because of sea accident, they can compensate their damages according to the law and ınternational law. In this study, first of all, sea accidents and environment pollution are searched. Secondly, legal arrangements which are related with compensation and international contracts are searched. Thirdly, legal arrengements and environment problems ın Türkiye are searched. And , legal arrengements about environment and compensation issue according to the Türkish Law, are analyzed