Türk denizcilik sektöründe risk yönetimi
The risk management in the Turkish maritime industry
  1. Tez No: 343075
  2. Yazar: EMİN CİHAN AKCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yaşanan 2008 küresel ekonomik kriz ve ardından 2012 navlun krizi Türk Denizcilik Sektörünü kötü etkilemiştir. Navlun ücretleri ve gemi değerlerindeki ani düşüşler yüzünden birçok denizcilik firması ve tersane iflas etmiştir. Türk Denizcilik sektörü yaşadığı bu kriz ile ağır istihdam kaybı yaşamış ve Dünya denizcilik piyasalarındaki itibarının azalmasına neden olmuştur.Bu tezin araştırılma amacı ise Türk Denizcilik Sektörünün risk yönetimi için yaşadığı 2012 krizini inceleyip, etkilerini araştırıp, en az zarar ile sektörün bu krizden çıkış yolunun nasıl olacağına dair saptanması olmuştur. Bu yüzden Dünya denizcilik tarihinde yaşanmış geçmiş krizler, denizcilik sektöründe olaşabilecek riskler, 2008 ve 2012 krizlerinin diğer Dünya denizci ülkelerine etkileri ve bu ülkelerin krize karşı izlediği politikalar ve destekler detaylı olarak incelenip Türk Denizcilik Sektörü ile karşılaştırılmıştır.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nda yapılan Türk Denizcilik Sektörünün sahip olduğu güçlü ve zayıf yönleri ile oluşabilecek fırsatlar ve tehditler analizi yapılmıştır. Tows matrisi ile beraber GZFT analizinde çıkan bulgular ile sektörün stratejileri belirlenmiştir. Böylelikle yaşanabilecek bir diğer krizler karşında sektörün alması gereken önlemler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The global economic crisis of 2008 and the oversupply crisis of 2012 had a strong impact on the Turkish shipping industry. Many Turkish shipowners and shipyards went bankrupt because of the drastic decline of freight rates and time charter rates. All shipyards have lost their employers and accordingly Turkish Maritime Sector has also lost its dignity in the the World Shipping Industry.The main subject of this study is to examine the effects of 2012 crisis on the Turkish Shipping Industry in order to determine how to minimize losses for the sector. For this reason, the World Shipping Cycles, the prospective risk management in the maritime industry, the impacts of 2008 and 2012 crisis on the World Shipping Industry and their own supports with comparing the Turkish Maritime Sector were investigated.The possession of the Turkish Shipping Sector?s strengths, weaknesses, opportunities and threats were studied to make a SWOT analisis with the Ministry of Transport, Maritime Affairs and Communicaitons. It was determined the strategic points of the Turkish Maritime Sector in relation to the Tows Matrix depends on the diagnosis of the SWOT analisis. The main purpose of this study to take measures for the potential crisis in the future.