Boğazören (İmranlı) ve Karayün (Hafik) yörelerinde (Sivas doğusu) yüzeylenen miyosen yaşlı birimlerin tektonostratigrafisi
Tectonostratigraphy of the miocene unites exposed around Boğazören (İmranlı) and Karayün (Hafik) areas (E.Sivas)
  1. Tez No: 34317
  2. Yazar: YAVUZ ÇUBUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
V ÖZET Doktora Tezi BOĞAZÖREN (İMRANLI) VE KARAYÜN (HAFİK) YÖRELERİNDE (SİVAS DOĞUSU) YÜZEYLEYEN MİYOSEN YAŞLI BİRİMLERİN TEKTONOSTRATİGRAFİSİ % Yavuz ÇUBUK Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman.- Prof. Dr. Selim İNAN Bu çalışma, İmranlı(Sivas) güney-güneydoğusu ile Hafik(Sivas) güney- güneybatısında yüzeyleyen Miyosen yaşlı birimlerin tektonostratigrafik özelliklerini ortaya koymayı amaçlar. Çalışma alanında yüzeyleyen birimler, Miyosen öncesi ile Miyosen ve sonrası olmak üzere iki bölüme aynlarak incelenmiştir. Miyosen öncesi otokton birimlerin temelinde Geç Kretase-Erken Eosen yerleşim yaşlı Refahiye ofiyolitli karışığı yer almaktadır. Bu temel Orta Eosen yaşlı, yer yer volkanit içerikli kumtaşı-çamurtaşı ardalanmasından oluşan Bozbel formasyonu tarafından uyumsuz olarak örtülmektedir. Bozbel formasyonu, bordo renkli, sığ deniz(olasılıkia lagün) çökellerinden oluşan Oligosen yaşlı Selimiye formasyonu tarafından açısal uyumsuzlukla üstlenir. Şatiyen- Burdigaliyen yaşlı, kırmızı renkli alüvyal yelpaze-sabkha-smırlı dolaşım çökellerinden oluşan Ağılkaya formasyonu ise, transgresif olarak Selimiye formasyonunu örter. Ağılkaya formasyonu dereceli olarak kırmızı renkli akarsu-playa çökellerinden oluşan Alt Miyosen yaşlı Karayün formasyonuna geçmektedir. Karayün ve Ağılkaya formasyonlan, sığ denizel kumtaşı, kireçtaşı ara düzeyli yeşil renkli çamurtaşlanndan oluşan Alt-Orta Miyosen yaşlı Sanhacı formasyonu tarafından transgresif olarak örtülür. İnceleme alanındaki yaşlı çökeller Üst Miyosen-Pliyosen yaşlı, akarsu çökellerinden oluşan Eğerci formasyonu tarafından açısal uyumsuzla üstlenmektedir.VI Erken Eosen'de şekillenmeye başlayan Sivas Tersiyer Havzası, Geç Eosen'de K-G sıkışma rejimi etkisi altında kalmıştır. Şatiyen-Akitaniyen yaşlı jipsler, havzadaki genç tektonik yapılann şekillenmesine yol açacak şekilde Erken Miyosen'de ilk tuz yükselim periyodunu gerçekleştirmiş ve bu tuz tektoniği havzada etkisini Geç Pliyosen'e kadar yoğun bir şekilde sürdürmüştür. Bu dönemde Sivas-İmranlı Allokton Tuz Koridoru ile çok sayıda tuz yükselimi ve bunlara bağlı olarak oluşan krvnm ve bindirmeler gelişir. Sivas Tersiyer Havzası'ndaki bu yoğun tuz tektoniği, Erken Miyosen'den itibaren havzada K-G yönlü örtü kaya genleşmesinin etkin olmasıyla gerçekleşmiş olabilir. ANAHTAR KELİMELER: Sivas Havzası, Miyosen Tektonostratigrafisi, Tuz Tektoniği, Raft Tektoniği
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Ph. D. Thesis TECTONOSTRATIGRAPHY OF THE MIOCENE UNITS EXPOSED AROUND BOĞAZÖREN(İMRANLI) AND KARAYÜN(HAFİK) AREAS(E SİVAS) Yavuz ÇUBUK Cumhuriyet University Institute of Science Geological Engineering Department Supervisor: Prof. Dr. Selim İNAN This study aims to outline the tectonostratigraphic features of the Miocene units, cropping out in the south-southeast of İmranlı and in the south-southwest of Hafik. The units cropping out in the study area have been investigated under two groups : pre-Miocene and post-Miocene units. Basement of the pre-Miocene autochtonous units comprises the Refahiye ophiolitic complex, whose age of emplacement is Late Cretaceous-Early Eocene. This basement is overlain unconformably by the Middle Eocene Bozbel formation, composed of sandstone-mudstone alternations, with occasional volcanic components. Bozbel formation is overlain again unconformably by the Oligocene Selimiye formation, comprising dark red colored, shallow marine (possibly lagoonal) sediments. Chattian-Burdigalian aged Ağılkaya formation, which is composed of red colored aluvial fan-sabkha-Iimited cycle sediments, overlyes the Selimiye formation by transgression. Ağılkaya formation grades into the Lower Miocene Karayün formation of red colored fluviatile-playa sediments. Karayün formation is overlain unconformably by the Lower-Middle Miocene aged San hacı formation, which comprise green colored mudstones, with shallow marine sandstone-limestone interlayers. Ancient sediments in the investigated area are overlain by the Upper Miocene-Pliocene Eğerci formation, comprising fluviatile sediments.vim Sivas Tertiary Basin, whose evolution started in Early Eocene, has been subject to the influence of N-S trending compressive regime in Late Eocene. Chattian-Aquitanian gypsum deposits have caused the first salt uprisal period, to shape up the recent structural units of the basin, in Early Miocene. This salt tectonics has been effective in the basin up to Late Pliocene. In this epoch, the Sivas-İmranlı Salt Corridor has developed, in addition to the related folds and overthrusts. This effective salt tectonics in the Sivas Tertiary Basin may have developed due to the influence of N-S trending cover rock expansion, starting from Early Miocene. KEY WORDS: Sivas Basin, Miocene Tectonostratigraphy, Salt Tectonics, Raft Tectonics