Sivas doğusunda (Emirhan köyü yakın yöresinde) yüzeylenen miyosen yaşlı birinlerin tektonostratigrafik özellikleri
Tectonostratigrapical features of the miocene units in the eastern Sivas region (Emirhan village)
- Tez No: 34320
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
oz Yüksek Lisana Tezi Sivas Doğusunda (Emirhan Köyü Yakın Yöresinde) YUzeyleyen Miyosen Yaşlı Birimlerin Tektonostratigrafik özellikleri Özgen KANGAL Cumhuriyet üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Selim İNAH Bu çalışma Emirhan (Sivas GD'su) yöresinin stra- tigrafik ve tektonik özelliklerini ortaya koymayı a- maçlar. Çalışma alanında yüzeyleyen birimler, stratigra- fik ve tektonik konumları gözönüne alınarak Oligo-Mi- yosen yaşlı birimler, Miyosen sonrası birimler ve al- lokton birimler olarak üç bölüme ayrılarak incelenmiş lerdir. Oligo-Miyosen yaşlı birimlerin tabanında Hafik formasyonu, tavanında Karacaören formasyonu yeralır. Hafik formasyonu Oligosen1 e ilişkin Selimiye formasyo nunun üzerine uyumsuz olarak çökelmiş kırmızı-yeşil renkli marn-jips ardalanımı ve masif jipslerle temsil edilen Yeniboğazkesen üyesiyle başlar. Yeniboğazkesen11 üyesinin üzerinde uyumlu olarak, lagün-akarsu ortamın da çökelmiş kırmızı-kahve renkli çakıltaşı, kumtaşı, silt- taşı ve kiltaşı ardalammı biçimindeki Kızılcakışla ü- yesi yeralır. Hafik formasyonunun tavanını ise göl-la- gün ortamında çökelmiş, gri -boz renkli kireçtaşı, kum- taşı, kiltaşı, marn ve jips ardalımıyla temsil edilen Emirhan üyesi oluşturur. Hafik formasyonunun üzerinde açısal uymazlıkla Alt-Orta Miyosen yaşlı Karacaören formasyonu çökelmiştir. Bu ilişkiye dayanılarak Hafik formasyonunun yaşının Alt Miyosen öncesi olduğu sonu cuna varılmıştır. Karacaören formasyonu tabanda çakıl- taşlarıyla başlayıp, gri -yeşil renkli kumtaşı, kumlu kireçtaşı, kireçtaşı ve marn ardalanımı biçiminde sü ren ve yer yer resif oluşumlarının gözlendiği sığ de nizel bir ortamı yansıtan Elmadibi üyesiyle başlar. Elmadibi üyesi üste doğru, kırmızı rengin egemen oldu ğu kumtaşı, silttaşı ve jips tabakalarının ardanımıy- la temsil edilen Ulukapı üyesine geçer. Havzadaki Oli- go-liyosen birimleri Attiken orojenezinin etkisiyle kıvrımlı ve kırıklı bir yapı kazanmışlardır. Miyosen sonrası birimleri ise, Pliyosen yaşlı karasal konglomera, kumtaşı ve silttaşlarıyla tem sil edilen İncesu formasyonu ve güncel alüvyonlar oluşturur. Çalışma alanının güney kesiminde, biri Üst Kre- tase öncesine ilişkin Divriği ofiyolitli karışığına, diğeri 0st Kretase-Üst Paleosen yaşlı Tecer formasyo nuna ilişkin iki allokton kütle yeralır. Bölgede izlenen yapısal özellikler, Oligosen ba şından itibaren KB-GD yönlü bir sıkışma rejiminin et kin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT M.Sc Thesis Tectonostratigraphical Features Of The Miocene Units In The Eastern Sivas Region (Emirhan Village). özgen KANGAL Cumhuriyet university Institute of Applied and Naturel Sciences Geological Engineering Department Supervisor: Prof.Dr. Selim inan The aim of this study is to determine the stratigraphical and tectonical features of the Emirhan region, (SE Sivas). The rocks cropping out in the study area have been investigated within three different units on the basis of their stratigraphical and tectonical position namely the Oligo-Miocene, Post-Miocene and allocthonous units. Hafik formation is mainly observed at the base of the Oligo-Miocene units. Therefore, Karacaören formation rests on the top of the Hafik formation which overlies the Oligocene Selimiye formation with an angular uncon formity. YeniboSazkesen member which forms the base ofIV the Hafik formation contains red-green marl, gypsum alternations and massive gypsum. It is thought to be, developed in a lagoon-sabkha environment. It continues with Kızılcakışla member comprising red-brown colored conglomerate, sandstone, siltstone and claystone alter nations representing a lagoon-fluviâl environments and passes into Emirhan member consisting of grey colored limestone, sandstone, claystone, marl and gypsum alter nations precipitoed in a lagoon-lacustrine environment. The Hafik formatin is overlain by Lower-Middle Miocene Karacab'ren formation. According to this relatinship, it is proposed that the age of the Hafik formation can be regarded as Pre-Lower Miocene. Karacab'ren formation starts with the Elmadibi member containing, from bottom to top, conglomerate, grey-green colored sandstone, sandy limestone, limestone, marl alternations deposited in a reefal shallow marine environment. The Elmadibi member conformably passes into the Ulukapi member consisting dominantly red colored sandstone, siltstone gypsum alternations. The Oligo-Miocene units of the basin is thought to have been folded and fractured during the Attic orogeny. Post-Miocene units comprise the İncesu formation (terrestrial conglomerate, sandstone and siltstone) and recent alluvial deposits. Two allocthonous units are located in the south of the investigeted area. One is termed as Pre-Cretaceous Divriği ophiolitic melange, the latter is the upper Gretaceous-Upper Paleocene Tecer limestone. The structural features in the region indicate that HW-SE compressional regime has been active since Oligocene time.