Sivas Emirhan yöresinin uydu görüntüleri kullanılarak jeolojik incelenmesi
Geological investigation of Sivas Emirhan region by using satellite images
- Tez No: 580576
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN ŞEVKİ KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu yüksek lisans çalışması, Sivas ilinin yaklaşık 20 km doğusundaki Emirhan köyü civarındaki mini havzalarla ilişkili jeolojik ve halokinetik yapıların bölgeye ait uydu görüntülerine uygulanan görüntü işlem yöntemleri (görüntü kaynaştırma, bant kombinasyonu, bant oranlama ve temel bileşen analizi) ile ortaya çıkarılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Pau Üniversitesi (Fransa) ve TOTAL tarafından gerçekleştirilen bir proje kapsamında, özellikle Sivas Havzasın'nın orta kesiminde Emirhan ve civarını içine alan inceleme alanında geniş alanlarda yüzlek veren geç Eosen yaşlı Tuzhisar formasyonuna (Hafik formasyonu) ait evaporitik birimlerin neden olduğu tuz tektoniğinin kara üzerinde dünyadaki en iyi örneklerinden birisi olduğu ortaya çıkarılmıştır. Hatta bu çalışmadan elde edilen sonuçlar Meksika Körfezi'nde çökelmiş tuz birimlerindeki petrol oluşumlarının incelenmesinde de önemli veriler oluşturduğu düşünülmektedir. Bölgede daha önce yapılan jeolojik çalışmalarda genel olarak bindirme tektoniğinin egemen olduğu ifade edilmekle birlikte Çubuk 1994; Çubuk ve İnan, 1998, yaptığı çalışmalarda bölgede daha çok raft tektoniğinin etkin olduğunu ifade etmiştir. Bu tez çalışmasında uydu görüntülerine Er Mapper 7.01 programı yardımıyla spektral zenginleştirme yöntemleri uygulanmıştır. Bu yöntemler sonucunda bölgede yer alan kaya türlerinin ayrılmasına katkı sağlamıştır. Sivas Havzası'nın Türkiye Jeolojisi içerisindeki önemi anlaşılmış havzanın tektonostratigrafisinin tuz tektoniği ve bindirme tektoniği tarafından yönetildiği açık olarak anlaşılmıştır. Bu bölgede oluşan yapılar ayrıca bir açık hava müzesi oluşturduğundan jeolojik miras açısından da büyük bir öneme sahip olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master study is about geological exploration of mini basins, related geological and halokinetic structures in Emirhan region approximately 20 km east of Sivas province by using image processing methods (image fusion, band combination, band proportioning and principal component analysis) applied to satellite images of the region. Within the scope of a project carried out by Sivas Cumhuriyet University, Pau University (France) and TOTAL, the salt caused by evaporitic units belonging to the late Eocene Tuzhisar formation (Hafik formation) in the study area including Emirhan and the surrounding area in the central part of Sivas Basin. tectonics is one of the best examples in the world on land. In fact, the results obtained from this study are thought to constitute important data in the investigation of oil formations in the salt units deposited in the Gulf of Mexico. In previous geological studies in the region, it is stated that thrust tectonics is dominant in general but Çubuk 1994; Cubuk and Inan, 1998) stated that the raft tectonics is more effective in the region. In this thesis, spectral enrichment methods were applied to satellite images with the help of Er Mapper 7.01 program. As a result of these methods, it contributed to the separation of rock species in the region. The importance of Turkey in the Sivas Basin Geology has become apparent that understood basins managed by salt tectonics and thrusting of tectonostratigraphy. Since the buildings formed in this region also constitute an open-air museum, it appears to be of great importance in terms of geological heritage.