Bazı mermer ocaklarında (Isparta-Burdur-Sivas) işletme sistemlerinin incelenmesi ve öncelikli kaya madde/ kütle özellikleri ile ilişkilendirilmesi araştırmaları
- Tez No: 34322
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA CEYHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bazı Mermer Ocaklarında ( Isparta-Burdur-Si vas) İşletme Sistemlerinin incelenmesi ve öncelikli Kaya Madde/Kütle özellikleri İle 1 1 içki lendiri lmesi Araş t ı rma l ar ı Kazım GÖRGÜLÜ Cumhuriyet üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman : Y. Doç. Dr. Atilla CEYLANOGLU Ocak 1994, 95 sayfa İsparta, Burdur ve Sivas yörelerinde yeralan altı değişik mermer sahasında gerçekleştirilen bu çalışmada, mermer işletme sistemlerinin incelenmesi ve bazı mermer madde/kütle özelliklerinin bu sistemlerle i 1 işki lendiri İmesi amaçlanmıştır. Konu ile ilgili literatür çalışmaları derlendikten sonra, kapsamlı bir arazi çalışması yapılarak delme ve kesme işlemleri incelenmiş ve iş makinalarınm performans ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bahis konusu mermerler arazi ve laboratuvar çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre sınıflandın lmışl ardır. Arazi ve laboratuvar sonuçları arasında regrasyon analizleri ile ilişkiler araştırılmış ve kabul edilebilir yüksek korelasyonlu sonuçlar bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : Mermer madde ve kütle özellikleri, mermer işletme yöntemleri, sınıflama sistemleri, performans ölçüm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis Investigation o-f Some Marble Quarries ( Isparta- Burdur-Sivas) Production Systems and Studies on Essential Rock Material /Mass Properties to Establish Relations with These Systems Kazım GÖRGÜLÜ Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Atilla CEYLANOGLU January 1994, 95 pages In this study, it is aimed to establish relations between rock material /mass properties and production systems of six different marble quarries which are located in İsparta- Burdur-Sivas regions. After an extensive literature survey on this subject, a detailed field study on drilling, cutting operations and performance measurement of operating machines, regarding geotechnical parameters of formations, have been carried out. Marbles of these sites are classified according to the results obtained from field and laboratory studies. Regression analysis has been done to establish relations between field and laboratory results and acceptable high correlation coefficients have been found. Key words : Marble material and mass properties, marble production systems, classification systems, performance measurement XI