T.D.Ç.İ. Divriği Madenleri Müessesesi Açık İşletmesi'nde kazanılabilirlik tayini ve iş makinalarının performans çalışmaları
The Diggability assesment and performance studies of mining equipment in T.D.Ç.İ. 's Divriği Open Pit Iron Mine
- Tez No: 34323
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA CEYLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi T.D.Ç.I. Divriği Madenleri. Müessesesi Açık işletmesi * nde Kazı labi 1 iri ik Tayini ve İş Makinal arının Performans Çalışmaları Y. Sel im DURUTORK Cumhuriyet üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman : Y. Doç. Dr. Atilla CEYLANOGLU Ocak 1994, 143 sayfa T.D.Ç.I. Divriği Madenleri Müessesesi A- Kafa Açık işletmesi 'nde bulunan kaya birimlerinin kazılabilirliklerinin belirlenmesine yönelik olarak, kapsamlı bir arazi çalışması ile delme- patlatma ve kazı- yükleme birim işlemleri incelenmiş, iş maki nal arının performans ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Arazî çalışmaları kaya mekaniği laboratuvar deney sonuçları ile desteklenerek ve bu konudaki literatür de gözönüne alınarak sözkonusu açık işletmede bulunan değişik kaya birimlerinin kazılabilirlik sınıflaması yapılmıştır. Anahtar Sözcükler : Kaya kütle ve madde özellikleri, performans öl çümleri,delinebilirlik, patlatılabilirlik, kazılabilirlik sınıflaması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis The Diggability Assessment and Performance Studies o-f Mining Equipment in T.D.Ç.l. 's Divriği Open Pit Iron Mine Y. Selim DURUTURK Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Atilla CEYLANOGLU January 1994, 143 pages In this study, drilling-blasting and digging-loading operations are investigated and performances of mining equipment are measured with an extensive field study to determine the diggability of rock units in T.D.C.I-'s Divriği Open Pit Iron Mine. Considering the literature on this subject, the rock units of surface mine are evaluated from the digging difficulty point of view. Diggability classification of rocks units is supported with the field studies and laboratory experiments. Key Words : Rock mass and material properties, performance measurements, dri 1 labi 1 i ty, blastabi 1 ity, diggability classification 11