Mermer ocaklarında dijital jeolojinin önemi: Isparta'dan bir örnek
Importance of digital geology in marble quarries: An example from Isparta
  1. Tez No: 593707
  2. Yazar: ASLI TARHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışma, Isparta Merkezi'nin kuzeybatısında yaklaşık 10 km2 bir alanı kapsar. Sahadaki jeolojik birimlerin dijital tekniklerle incelenmesini ve açılmış olan mermer ocağının gözden geçirerek olumsuzlukların ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma alanı otokton birimlerden oluşan bir istif sunar. Temelde Kretase yaşlı Söbüdağ Kireçtaşları yer alır. Çiğdemtepe kireçtaşları bu birim üzerine uyumsuz olarak gelir. En üstte ise Kuvaterner-Günümüz yaşlı tutturulmamış güncel sedimanlar gözlenir. Mermer ocağı incelendiğinde bej renkli kireçtaşlarında açıldığı görülmüştür. Ocakta toplamda 4 farklı yerde aynalama çalışması yapılmış olup, 15 basamaktan oluştuğu gözlenmiştir. Ocaktaki tabakalar KD-GB doğrultuludur. Aynalamalar tabaka doğrultularına dik yönde yapıldıkları için fasiyes değişimleri renk homojenliğinin sağlanamamasına neden olmuştur. Bunun yanı sıra bazı fasiyesler özellikle açık renkli kısımlarda kayaç yoğun kırık çatlaklı ve breşleşmiştir. Bu nedenlerden dolayı ocak terk edilmiştir. Görsel ayrımda, benzer renk ve doku özellikleri sunan 6 grup görülmüştür. Yapılan dijital jeoloji çalışmaları ile numunelerde renk ve parlaklık değerleri ölçülmüştür. Bunların değerlendirilmesi sonucunda, spektral renk ölçümlerinde 7 grup, parlaklık ölçümlerinde 5 grup, ışık yansıma değerlerinde ise 8 grup ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The study covers approximately 10 square kilometers zone at northwest of Isparta City Center. It is aimed to examine the geological units with digital techniques in the field and to reveal the deficiencies of the marble quarry. The study area is composed of autochthonous units. It is mainly composed of Cretaceous aged Söbüdağ limestones. Çiğdemtepe limestones discordantly overlie this unit. At the top, the recent Quaternary sediments were observed. It was observed that the marble quarry was opened in beige colored limestones. A total of 4 pit works were performed in the marble quarry that consists of 15 steps. The layers in the marble quarry are in northeast-southwest direction. The pits were made perpendicular to the layer directions. Therefore, facies changes caused the lack of color homogeneity. In addition, some facies are intensely fractured and brecciated. For these reasons, the marble quarry was abandoned. 6 groups showed similar color and texture characteristics in visual separation. Color and brightness values of the samples were also measured with digital geology studies. As a result of these evaluations, there were 7 groups in spectral color measurements, 5 groups in brightness measurements and 8 groups with light reflection measurements.