Bazı anaçların değişik Antep fıstığı çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özellikleri üzerine etkileri
Effects of some rootstocks on phenological and pomological features of different pistachio cultivars
- Tez No: 343234
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, 2012 yılında Ceylanpınar Tarım İşletmesinin bahçelerinde seçilmiş olan dört anaç (Pistacia vera L., Pistacia khinjuk Stocks.,Pistacia atlantica Desf. Pistacia terebinthus L.) ve bunların üzerine aşılı bulunan 6 çeşit ( Siirt, Kırmızı, Ohadi, Kerman, Sefidi ve Mümtaz) üzerinde yürütülmüştür. Bu araştırmada, değişik anaçların farklı çeşitlerde etkilerini belirlemek amacıyla, ilkbahar döneminde fenolojik gözlemler ve meyvelerde pomolojik analizler yapılmıştır. Değişik anaçların çeşitler üzerinde çiçeklenme zamanı üzerinde etkileri olduğu gibi çiçeklenme süresi üzerine de etkisi görülmüştür. Genel olarak P. atlantica anacı üzerine aşılı çeşitlerde çiçeklenme süresi daha uzun olmuştur. Yapılan pomolojik analiz sonuçlarına göre, P. atlantica anacı üzerine aşılı çeşitlerde daha yüksek olduğu, meyvelerin daha ağır olduğu saptanmıştır. Meyve uzunluğu bakımından ise P. vera üzerine aşılı olan bitkilerde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Meyvelerde yapılan fiziksel özelliklere ait analizlerde çıtlama, boş meyve ve toplam dolu meyve oranlarının gerek çeşitler gerekse anaçlar bakımından etkilerinin farklı olduğu belirlenmiştir. Kavlak ve iç meyvelerde yapılan analizlerde anaca ve çeşitlere göre ağırlık, uzunluk, genişlik ve kalınlık bakımından etkilerin farklı olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Antepfıstığı, Anaç, Çeşit, Fenoloji, Pomoloji
Özet (Çeviri)
This study was done at the orchard of Ceylanpınar State Farm?in 2012 year. Four rootstocks (P.vera, L, P. khinjuk, Stocks. P. terebinthus .L.ve P. atlantica, Desf.) were selected that six cultivars ( Siirt, Kırmızı, Ohadi, Kerman, Sefidi ve Mümtaz) budded on them were selected. In this experiment phenological observations in spring and pomological analyses were done harvested nuts. There are effectiveness of different rootstocks on flowering time and flowering period of cultivars. Generally the flowering period was obtained longer onto P. atlantica rootstock. According to results of pomological analyis, the weight of fruits were higher at the cultivars budded on P. atlantica rootstock. The nuts length was determined higher at the cultivars budded on P. vera. The efectieness rate of physical traits, such as splitting, blank and filled nuts, were changed either rootstocks or cultivars.The effects of rootstocks and cultivars on weight, length, width and thickness were determined different value from each others at shelled nuts and kernels. KEY WORDS: Pistachio, rootstock, cultivar, phenology, pomology