Bakır ve çinkonun boksit ve montmorillonit tipi killer üzerinde adsorpsiyonu
Adsorption of copper and zinc on bauxite and montmorillonite style clays
  1. Tez No: 343252
  2. Yazar: BİLAL BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE DİLEK ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma ile çevre açısından büyük sorunlar oluşturan ağır metallerin oldukça ucuz ve kolay elde edilebilen malzemeler ile giderilebilirliği araştırılmıştır. Çalışmada, düşük maliyetli ve giderim verimi yüksek bir yöntem olan adsorpsiyon yöntemi kullanılarak, sulardan Cu+2 ve Zn+2 giderimi amaçlanmıştır. . Batch metoduna göre yapılan çalışmada adsorban olarak boksit ve montmorillonit kili kullanılmıştır, denge süresine 1 saat sonunda ulaşılmıştır. Bakır ve çinko adsorpsiyonu, adsorban dozunun ve pH?ın artmasıyla yükselmiştir. Bakır ve çinko adsorpsiyonu hem Freundlich hem de Langmuir izotermi ile iyi uyum sağlamıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda boksit ve montmorillonit kili üzerinde yüksek bakır ve çinko adsorpsiyonu elde edilmiştir. Adsorpsiyon dengesine ulaşıldığı anda montmorillonit kilinin Cu+2 giderimi % 98, Zn+2 giderimi % 97; boksitin ise Cu+2 ve Zn+2 giderimi % 99 olarak bulunmuştur. Boksit üzerinde, Cu+2 ve Zn+2 `nin adsorpsiyonu sırasıyla Kf değeri (Fruendlich katsayısı) 4,179 ve 2,882, Qo (Langmuir katsayısı) değeri 9,115 ve 5,97 ile montmorillonit kilinden daha yüksek bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: adsorpsiyon, montmorillonit kili, boksit, batch metodu
Özet (Çeviri)
The removal alternatives by the cheap and easy supplied materials of heavy metals which cause the important problems in the environment were researched in this thesis The aim of the research was to remove Cu+2 and Zn+2 from the water by the adsorption that is a cheap and an effective method. Batch Method was used in the study and bauxite and montmorillonit were used as the adsorbents. The equibilirium level was reached in an hour. Adsoprtion of the copper and Zinc was increased with the increasing of pH and adsorbent dose. Adsorption of copper and zinc were fitted well with Freundlich and Langmuir ishoterms. As a conclusion high adsorption of Cu and Zn adsorption was obtained on the bauxite and montmorillionit. When we reach to the adsoption equbilirium level Cu and Zn removal rates in montmorillonit were found as % 98 and % 97, respectively. . Both of Cu and Zn removal rates were found as % 99 in bauxite. Cu and Zn adsorption on bauxite were found higher than adsorption on montmorillonit with Kf (Fruendlich constant) values of 4.179 and 2.882 and Qo( Langmuir constant ) values of 9.115 and 5.97, respectively. KEY WORDS : adsorbtion, montmorillonit, bauxite, batch method