Deneysel diyabet oluşturulmuş sıçanların beyin dokusunda oluşan oksidatif strese karşı antioksidan özelliği olan maddelerin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of various antioxidant substances against to the oxidave stress in the brain tissues which are experimentally induced diabetes rats
  1. Tez No: 343253
  2. Yazar: SEMİH SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DİLSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Diabetes mellitus hipoglisemi ve insülin salgısında düşüşle ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Yükselen glikoz seviyesi böbrek karaciğer beyin ve göz hasarlarına neden olur. Araştırmacılar yeni doğal yada doğal olmayan maddeler ve antioksidanlar bulmaya çalışıyorlar ayrıca bu maddelerin etkileride araştırılıyor. Bu çalışmada STZ ile deneysel diyabet modeli oluşturuldu ve antioksidan olarak bilinen bazı maddeler (Resveretrol, NADH, Vanadyum) kullanıldı. Diyabet oluşturmak için STZ (50 mg/kg) kontrol grubu hariç, intraperitonal olarak enjekte edildi. STZ enjeksiyonundan sonra kan glikoz düzeyleri kontrol edildi ve hayvanlardan 200 mg/dl yüksek kan glikoz seviyesine sahip hayvanlar diyabetik kabul edildi. Hayvanlar her grupta 6 erkek Winstar albino sıçan bulunan 5 gruba ayrıldı. (Gruplar 1. grup: Kontrol, 2. grup: Diyabetik+kontrol, 3. grup Diyabetik+Resveratrol (10 mg/kg), 4.grup: Diyabetik+NADH (10 mg/kg olacak), 5.grup: Diyabetik+Vanadium (0,2 mM/kg). 15 gün sonunda MDA, GSH, NO, Protein Karbonil seviyeleri ölçüldü. Dahası DNA hasarı tespiti için DNA fragmantasyonuna bakıldı. ANAHTAR KELİMELER: Resveratrol, NADH, Vanadyum, Diabetes mellitus, Oksidatif stres.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disorder which appear by hyperglycemia and also decrease in insulin secretion. Increase glikocose level cause damage in kidney, liver, brain and eyes. Researcher try to investigate new natural or unnatural matter and antioksidants also these matters effects are resarching. In this study experimental diabetes models developed by STZ and some substance (Resveratrol, NADH, Vanadium ) used which are known as antioxidants. To induce diabetes STZ (50 mg/kg) was injected intraperitonally except control. After STZ injection blood glucose level were checked and animals having blood consantration higher than 200 mg/dl was consired as diabetic. Animals are divided into 5 groups and each contains 6 male Wistar albino rats (1. Group: Control, 2. Group: Diabetic control, 3. Group: Diabetic + Resveratrol(10 mg/kg), 4. Group: Diabetic + NADH, 5. Group: Diabetic + VOL.). After 15 days GSH, MDA, NO, Protein carbonyl level were measured. Moreover for determination of damage in DNA, DNA fragmantation was performed. KEY WORDS: Resveratrol, NADH, Vanadyum, Diabetes mellitus, Oxidative stress