Sıçanlarda yüksek bakır ve çinkonun bazı hematolojik parametreler üzerine etkileri
The Effects of high copper and zinc on the some hematological parameters in the rats
  1. Tez No: 103348
  2. Yazar: SEBAHAT AYDEMİR TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUKADDES ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
6. ÖZET Sıçanlarda Yüksek Bakır Ve Çinkonun Bazı Hematolojik Parametreler Üzerine Etkileri Bu çalışmada, sıçanlarda yüksek çinko ve bakır alımının eritrosit ve lökosit sayılan, hemoglobin miktarı, hematokrit düzeyi, karaciğer ve pankreas ağırlığı, karaciğer ve pankreas çinko miktarı, karaciğer ve pankreas bakır miktarı, serum bakır ve çinko seviyesi, eritrosit süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi ve vücut ağırlığı üzerine etkileri araştırıldı. Yetmiş yedi Wistar albino soyu sıçan gereç olarak kullanıldı. Sıçanlar her biri 13 'er adet hayvandan oluşan beş deney grubu ve 12 sıçandan oluşan kontrol grubuna ayrıldı. I. deneme grubuna (Dİ) 70 mg/kg çinko, n. deneme grubuna (D2) da 80 mg/kg çinko, Dİ. deneme grubuna (D3) 10 mg/kg bakır, IV. deneme grubuna (D4) da 20 mg/kg bakır, V. deneme grubuna (D5) ise 70 mg/kg çinko +10 mg/kg bakır dört hafta süreyle içme sularına katılarak verildi.
Özet (Çeviri)
7. ingilizce özet The Effects Of High Copper And Zinc On The Some Hematological Parameters In The Rats In this study, the effect of high levels of zinc and copper intakes on red and white blood cell count, haemoglobin amount, hematocrite value, liver and pancreas weight, liver and pancreas zinc amount, liver and pancreas copper amount, serum copper and zinc level, superoxide dismutase (SOD) activities in red blood cell, and body weight in rats were searched. Seventy seven numbers Wistar albino rats were used as material. Twelve numbers of these were separated as control animals while the others were used as experimental groups. In I. experimental group (Dl) were supplemented 70 mg/kg zinc, n. experimental group (D2) were supplemented 80 mg/kg zinc, HI. experimental group (D3) were supplemented with oral copper (10 mg/kg), IV. experimental group (D4) were supplemented 20 mg/kg copper, V. experimental group (D5) were supplemented 70 mg/kg zinc + copper 10 mg/kg in drinking water for four weeks. Control group (K) were drunk only drinking water.