Heisenberg uzayının geodezikleri
Geodesics of Heisenberg space
  1. Tez No: 343256
  2. Yazar: SELAHATTİN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Kuramsal Temeller kısmı ile bu çalışmada geçen tanım ve teoremleri içeren ana kavramlara ayrılmıştır. Ikinci bölümde tez ile ilgili materyal ve yöntemler verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın orijinal kısmı, Simplektik lineer uzay ve Lie parantez operatöründen yararlanarak Heisenberg cebirini elde ettik. Bununla birlikte standart simplektik lineer uzayının Heisenberg cebirini göz önünde bulundurarak (2n + 1)-boyutlu Heisenberg grubunun tanımı verilmiştir. Son olarak 3-boyutlu Heisenberg uzayının matris grup modeli, standart sol invaryant metrikleri ve geodezikleri gösterdik. Son bölümde ise tez ile ilgili sonuçlar ve öneriler verilmiştir. ANAHTAR KELIMELER: · Heisenberg cebir, Heisenberg grup, Simplektik lineer uzay, Geodezik.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapters. First chapter is devoted to the introduction and the main concepts which is mentioned in de…nitions and theorems. In chapter second shown that material and method in connection with thesis. In chapter third are the original part of the study, and we have obtained Heisenberg algebra by means of symplectic linear space and Lie brackets. Moreover, we introduced (2n+1)??dimensional Heisenberg group by means of standard symplectic linear space and Heisenberg algebra. Finally, we have showed matrix group model of Heisenberg group, standard left invariant metrics of Heisenberg group and geodesics of Heisenberg group In the last chapter we have shown results and recommendations in connection with thesis. KEY WORDS: Heisenberg algebra, Heisenberg group, Symplectic linear space, Geodesic