Yeni bir ve üç çekirdekli dioksim metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve kullanımı
Synthesis, characterization and application of the mono and trinuclear dioxime metal complexes
  1. Tez No: 343260
  2. Yazar: AHMET ARİF PALALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada ligand olarak simetrik olmayan bir dioksim ile tek ve üç çekirdekli metal kompleksler sentezlendi. Bu bileşiklerin yapılarının aydınlatılmasında 1H ve 13C-NMR Spektroskopisi, FT-IR, UV-Vis, Elementel Analiz, Erime Noktası Ölçümü, LC-MS Spektroskopisi, Molar İletkenlik Ölçümü, Manyetik Duyarlılık Ölçümü ve Dönüşümlü Voltametri Tekniği kullanıldı. İlk olarak yeni bir simetrik olmayan dioksim ligandı (1) ve bu ligandın tek çekirdekli [Ni(LH)2] (2) kompleksi sentezlendi. Daha sonra molekük içi O?H???O köprüleriyle Cu(II) iyonlarının yerdeğiştirdiği üç çekirdekli [Ni(L)2Cu2(N-N)2](ClO4)2 (3-7) (N-N = 2,2'-bipiridin (bpy), 1,10-fenanatrolin (phen), 3,3'-dikarboksi-2,2'-bipiridin (dcbpy), 4,5-diaza ? uoren-9-one (dafo) and 1,10-fenantrolin-5,6-dione (dione)) oksim metal kompleksleri sentezlendi. Üç çekirdekli [Ni(L)2Cu2(N-N)2](ClO4)2 (3-7) oksim komplekslerinin sentezlenmesi için, tek çekirdekli [Ni(LH)2] (2) kompleksi giriş maddesi olarak kullanıldı. Ayrıca bu çalışmadaki diğer bir amacımız molekül içi O?H???O köprüleriyle Cu(II) iyonlarının yerdeğiştirdiği üç çekirdekli oksim kompleksleri ile O?H???O köprüleri içeren ve yapıları iyi bilinen benzer bileşiklerin spektroskopik, elektrokimyasal ve katalitik özelliklerini kıyaslamaktır.ANAHTAR KELİMELER: Oksim kompleksler, Kütle spektroskopisi, Elektrokimya, Karbondioksit, Halkalı karbonat
Özet (Çeviri)
In this study, mono- and trinuclear metal complexes and unsymmetrical dioxime as ligand were synthesized and characterized by 1H and 13C spectra, FT-IR, UV-Vis, elemental analysis, melting point measurements, LC-MS spectroscopy, molar conductivity measurements, magnetic susceptibility techniques and cyclic voltammetry techniques. We first prepared a new unsymmetrical dioxime ligand (LH2) (1), a mononuclear [Ni(LH)2] (2) complex. Then, the intramolecular O?H???O bridges replaced with Cu(II) containing trinuclear [Ni(L)2Cu2(N-N)2](ClO4)2 (3-7) oxime complexes have been synthesized ( N-N = 2,2?-bipyridine (bpy), 1,10-phenanthroline (phen), 3,3?-dicarboxy-2,2?-bipyridine (dcbpy), 4,5-diaza ? uoren-9-one (dafo) and 1,10-phenanthroline-5,6-dione (dione)). The mononuclear complex [Ni(LH)2] (2) was used as precursors for building trinuclear [Ni(L)2Cu2(N-N)2](ClO4)2 (3-7) oximes complexes. Also, in this study, our other goal was to compare the properties of these new the intramolecular O?H???O bridges replaced Cu(II) ions containing trinuclear complexes with well-established O?H???O analogues for spectroscopic, electrochemical and catalytic properties.KEY WORDS: Oxime complexes, Mass spectra, Electrochemistry, Carbon dioxide, Cyclic carbonate