Harran Ovası'nda yaygın olarak üretilen pamuk ve mısır sapından aktif karbon üretimi
The handle widely produced in the Harran Plain cotton and corn production of activated carbon
- Tez No: 343264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Aktif karbon; yüksek karbon içeriğine sahip maddelere uygulanan aktivasyon süreci ile iç yüzey alanı ve gözenek hacmi oldukça geliştirilmiş adsorbent malzeme olarak tanımlanabilmektedir. Büyük yüzey alanı, yüksek yüzey reaktivitesi, büyük gözenek hacmi ve uygun gözenek dağılımı aktif karbonda aranılan özelliklerdir. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yaygın olarak bulunan mısır sapı ve pamuk sapının artıklarından kimyasal aktivasyon yöntemi ile aktif karbon üretilmesidir. Kimyasal aktivasyonda kimyasal madde türü, emdirme oranı ve aktivasyon sıcaklığının etkisi incelenmiştir. Kimyasal aktivasyon aracı olarak ZnCl2, KOH, H2SO4 ve HNO3 kullanılmıştır. Yapılan aktivasyonda karbonizasyon sıcaklıkları 600 C, 700 C ve 800 C olarak uygulanmıştır. Bu çalışmada, Pamuk sapından aktif karbon üretimi, karbonizasyon ve aktivasyon kademeleri olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Karbonizasyon prosesinde; inert ortam CO2 kullanılmış; etüvde bekleme süresi ve farklı kimyasal ortamlarının etkisi incelenmiştir. Farklı yakma sıcaklıkları ve farklı aktive edici maddelerin aktif karbon üretiminde verime etkisi incelenmiştir. ANAHTAR KELİME : Aktivasyon, pamuk sapı, mısır sapı, karbonizasyon
Özet (Çeviri)
Activated carbon is defined as an absorbent substance that its inner surface and pinhole volume are developed considerably with the process of activation applied for substances that are contented high carbon. The characteristics of activated carbon are big surface area, high surface reactivity, big pinhole volume and suitable pinhole distribution. The purpose of this study is the production of activated carbon with the chemical activation method by using the wastes of corn and cotton stem that are widely found in our country. Chemical substance type, absorption rate and the effect of the activation temperature are analysed in the chemical activation. ZnCl2, KOH, H2SO4 and HNO3 are used as chemical activation instruments. 600 C, 700 C and 800 C are applied as carbonization temperatures in the activation. In this study, the production of activated carbon from cotton and corn stem was carried out in two stages icluding carbonization and activation. In carbonization process, an inert atmosphere of CO2 was used; waiting period in sterilizer and the effection of different chemical environments to the output were analysed. When the results are examined, ZnCl2 was detected as the most suitable substance that could be used and different temperatures that applied had no clear effect on the production of activated carbon. KEY WORDS : Activation ,cotton stem, corn stem,activated karbon