Aktif karbonla topraktan tuz adsorpsiyonu yolu ile tuzlanmış tarım arazilerinin ıslah edilebileceyinin araştırılması
The study of improving the fields including salt with a higher quantity via the salt adsorption from the soil with activated carbon
  1. Tez No: 343265
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Toz ve granül aktif karbonun, toprakta tuzlanma oluşturan Kalsiyum (Ca+2), Potasyum (K+),Magnezyum (Mg+2) ve Sodyum (Na+) iyonlarını adsorpsiyon kapasitesi araştırıldı. Bunun için toz vegranül aktif karbon miktarı sabit (1 gram), gün değişken alındı; ayrıca toz ve granül aktif karbondeğişken, gün sabit alınıp (43 gün), hem toz hem de granül aktif karbonun adsorpsiyon kapasitesibelirlendi. Araştırmada hem toz hem de granül aktif karbonun toprakta tuz oluşturan metal iyonlarınınadsorpsiyon kapasitesinin çok iyi olduğu görüldü. Toz aktif karbonun değişik günlerdeki adsorpsiyonkapasitesinin % 43 ile % 58 arasında değiştiği, değişik konsantrasyondaki adsorpsiyon kapasitesininise % 25 ile % 36 arasında değiştiği tespit edildi. Granül aktif karbonun değişik günlerdekiadsorpsiyon kapasitesinin ise %27 ile %45 arasında değiştiği, değişik konsantrasyondaki adsorpsiyonkapasitesinin ise %42 ile %55 arasında değiştiği bulundu.ANAHTAR KELİMELER: Adsorpsiyon, garanül aktif karbon, toz aktif karbon, toprak tuzlanması
Özet (Çeviri)
Powder and granular activated carbon in the soil, salt-forming Calcium (Ca+2), Potassium (K+),Magnesium (Mg+2), Sodium (Na+) ions adsorption capacity were investigated. For this, a fixedamount of powder and granular activated carbon (1 g) were variable days; the powder and granularactivated carbon is also variable, whether hard days (43 days),in both powder and granular activatedcarbon adsorption capacity was determined . Both powder and granular activated carbon in the study,a salt-forming metal ions adsorption capacity of the soil was found to be very good. Powderedactivated carbon adsorption capacity of the different days varied from 58% to 43%, the adsorptioncapacity of different concentrations were found to vary between 36% to 25%. Granular activatedcarbon adsorption capacity of the different days varied between 27% and 45%, the adsorption capacityof the different concentrations were found to vary between 42% and 55%.KEY WORDS: Adsorption, granule activated carbon, powdered activated carbon, soil salt