Kızılkuyu yaban hayatı geliştirme sahası (Şanlıurfa) florası
The flora of Kizilkuyu wildlife development area (Şanliurfa)
  1. Tez No: 343276
  2. Yazar: ABDULKADİR AKIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ile Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası (Şanlıurfa)?nın Florası araştırıldı. Araştırma alanından 2011 ve 2012 yılları arasında 375 bitki örneği toplandı. Bu örneklerin taksonomik olarak değerlendirilmesiyle 40 familyaya ait 149 cins ve 223 takson tespit edildi. Bu taksonların 155 tanesi tür, 37 tanesi alttür ve 31 tanesi ise varyete düzeyindedir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılım oranları şöyledir: İran-Turan elementleri %31.4 (70), Akdeniz elementleri %11.2 (25), D.Akdeniz elementleri %5.4 (12), Avrupa-Sibirya elementleri %0.9 (2) ve bilinmeyenler %51.1 (114)dir. Araştırma alanında 4 (% 1.8) endemik takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 3 tanesi İran-Turan,1 tanesi de D.Akdeniz elementidir. Araştırma alanından tanımlanan 223 taksonun tamamı Spermatophyta divisiosuna ve Angiospermae alt divisiosuna aittir. Angiospermlerin 199?'ü Dicotyledones, 24 tanesi ise Monocotyledones sınıfına aittir. İçerdikleri tür sayısına göre alandaki en büyük beş familya sırasıyla; Fabaceae (43), Asteraceae (31), Brassicaceace (17), Apiaceae (14) Lamiaceae (12) ve Poaceae (11)dır. İlk beş sırayı alan cinsler ise Trifolium L. (9), Vicia L. (7), Trigonella L. (6), Centaurea L. (6) ve Eryngium L. (4) dur. ANAHTAR KELİMELER: Kızılkuyu, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Şanlıurfa, Flora, Türkiye
Özet (Çeviri)
This study was conducted to research the Flora of Kızılkuyu Wildlife Development Area (Şanlıurfa). 375 samples were collected from the research area between 2011 and 2012. These samples were taxonomically determined and 149 genera and 223 taxa belonging to 40 families were identified. 155 species, 37 subspecies and 31 varietes belong to these taxa. According to phytogeographical regions, taxa?s distribution ratios are; Irano?Turanian element %31.4 (70), Mediterranean element %11.2 (25), East Mediterranean element %5.4 (12), Euro-Siberian element %0.9 (2) and unknown %51.1 (114). In the study area, 4 (%1.8) endemics taxa were determined. 3 of these taxa belong to Irano?Turanian and other 1 belong to East Mediterranean element. All the 223 taxa determined from the research area belong to Spermatophyta divisio and Angiospermae subdivisio. 199 of Angiospermae belong to Dicotyledones and 24 belong to Monocotyledones classes. The biggest five families by the number of the taxa that they contain are; Fabaceae (43), Asteraceae (31), Brassicacece (17), Apiaceae (14), Lamiaceae (12) and Poaceae (11). The highest diverted genera found in the study area are; Trifolium L. (9), Vicia L. (7), Trigonella L. (6), Centaurea L. (6) and Eryngium L. (4). KEY WORDS: Kızılkuyu, Wildlife Development Area, Şanlıurfa, Flora, Turkey