1907-1913 yılları arası polis nizamnamelerine göre polis ve polis eğitimi
Police and police education according to police regulations between 1907-1913
- Tez No: 762276
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Güvenlik kaygısı her canlıda olduğu gibi insanoğlunda da yaratılışından itibaren var olmuştur. Tarihin ilk zamanlarında hayatını devam ettirebilmek için avcılık ve toplayıcılık ile uğraşan insan, yeme içme ve barınma ihtiyacından sonra doğal tehlikelerden kendini koruma içgüdüsü ile birtakım önlemler almıştır. Zamanla tarım, hayvancılıkla tanışan ve yerleşik hayata geçen insan, ortak paydalarda bir araya gelerek diğer insanlarla toplu olarak yaşamaya başlamıştır. Yerleşik hayata geçilmesi ile bireysel güvenliğin yerini toplum güvenliği almış, bu görevi yapması için ilk zamanlarda kişiler sonrasında ise profesyonel manada güvenliği sağlamak adına kurum ve kuruluşlar oluşturulmuş. Görevlendirilen bu kişi ve kurumlar eski Yunanda“Politeia”, Türklerde“Yarkan”,“Subaşı”, Hisbe Teşkilatı, Azerbaycan ve Orta Asya'da“Daruğa”Osmanlı Devleti'nde“Yeniçeri Ocağı”, ve son olarak günümüzde güvenliğimizi sağlamak adına görev yapan Emniyet Genel Müdürlüğü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu örnekleri arttırabilmek mümkün olmakla birlikte Osmanlı Devleti'nde günümüz Emniyet Teşkilatının temellerinin atıldığı 1845 yılında ortaya çıkarılan Polis Nizamnamesi ile iç güvenliğin sağlanmasında çok önemli rol oynayacak olan Emniyet Teşkilatı kurulmuştur. Çıkarılan bu nizamname ile ordudan bağımsız olarak sadece iç güvenliğin sağlanması için çalışacak bir yapı oluşturulmuştur. Oluşturulan bu yapı içerisinde tespit edilen eksikliklerin giderilmesi adına sırasıyla 1907 ve 1913 nizamnameleri çıkarılmış ve iç güvenliğin sağlanması adına görev yapan polis teşkilatının daha iyi hizmet edebilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
There has been security anxiety in human beings as well as in every living thing since its creation.Early times of history, people who were engaged in hunting and gathering in order to survive, took some precautions with the instinct of protecting themselves from natural dangers after the need for food, drink and shelter.In time, people met with agriculture, farming and settled down, and started to live collectively with other people by coming together in common denominators.After transition to a settled life, individual security has been replaced by community security, and institutions and organizations have been established in order to carry out this task in the first days, and then to provide professional security. These appointed persons and institutions are“Politeia”in ancient Greek,“Yarkan”,“Subaşı”Hisbe Organization in Turkish people,“Daruga”in Azerbaijan and Central Asia,“Janissary”in the Ottoman Empire, and finally,General Directorate of Security, the ones who are working to ensure our security today.Although it is possible to increase these examples, the Police Organization, which will play a very important role in ensuring internal security, was established with the Police Regulation, which was revealed in 1845, when the foundations of today's Police Organization were laid in the Ottoman Empire. With this regulation, a structure was created that would only work to ensure internal security independently of the army. In order to eliminate the deficiencies identified in this structure, 1907 and 1913 regulations were issued, respectively, and it was aimed that the police organization, which was working to ensure internal security, could serve better.