Tokat İl'inde fiğ (Vicia sp.) Türlerinin kışlık ve yazlık farklı ekim zamanlarındaki ve sıra aralıklarında ot ve tohum verimlerinin saptanması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 34332
  2. Yazar: ALİ HAMZA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BÜYÜKBURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
67 ÖZET Değişik gig türlerinin -farklı ekim sıklığı ve ek i. m -a- inanlarının ver i m ve verim kompbnsntleri iisejrine etki !.»..' i in belirlemek amacı ile yapılan bu çalışma 1992-93 yıll^.ı-ı. ara sında Tokat şartlarında yürütülmüştür. Fig türleri yaşlık ve kışlık olarak ekilmiştir» kiralı!-- ekimlerde dört -farklı fig türü, iki değişik sıra aralığında vs dört farklı ekim samanında ekilmiştir» Yaşlık ekimi ç»rds de yi ne dört farklı fig türü iki değişik sıra aralığı, vp ü', farklı ekim samanı kullanılmıştır. Araştırma tesadüf bloklarında bol ünen-böl ünmüş pf>r« r.ı ı deneme desenine göre yapılmıştır. Ana parsellere türler, »V parsellere sıra aral z V. ] arj, ye alt-^lt p;:.»-T--»e] 1 ere i ~ r- ' '.? s aman 1 ar i yeri eşt iri 1 mistir. Denemede ana parsel boyutları 12.4x5ss62.2 m2, alî; parsel boyutlar?. 17.5 cm sıra aralıklarında..4.. 3x5=21. m2, 35 cm sıra aralığında 7.1x5-35.5 m2, alt-alt parsel boyutları 17.3 cm sıra araliQinda O^xS^S.S ma ve 35 cifi sıra aralığında ise 1-,.4x5=7 m2 'dir. - ' Denemede bütün parsellere 4 kg/da DAP gübresi v/e>~i İmi ç- tir..??_??;? L Araştırmadan elde edilen sonuçlar varyans analizlerin» tabi tutularak ortalamalar LBD testine göre karşı 1 aşt ;ı. r ı * mı :~~ tır. Denemeden elde edilen bulgular aşağıda öset olarak v? - rilmiştir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY This study, which has been done to determine the various row spacing of different vetch species and their sowing periods and their effects on tield components, has been carried out on the conditions in Tokat, from 1992 to 1993 The vetch species were sown in summer and in winter. In winter sowings four dieerent vetch species vere sown in to various row spacing in four diffrent sowing periods and in summer sowings four various vetch species sown in two various row spacing in three diffrent planting periods. The study was carried out in chance blocks according to the arrangement of split-split parcels test patterns. The species were sown in parcel and row spacings were sown in sub parcels and sowing periods were put in the sub-sub parcels. In the test the dimmesions of the main parcels were 12.4 X 5 a 62.2 M2. The lower parcel dimmensions were 4.3 X 5 = 21 M2 in 17.5 cm row spacing and 7.1 X 5 = 35.5 M2 in 35 cm row spacing. In the tests 4 kg/da DAP fertilizers were added for each parcel The results optained from the study were subjected to wariant analysis and the avarages were compared sccording to the LSD test. The findings We got from the studies were presented as a summary below.