Tokat merkez ilçesindeki çeşitli ekolojik ortamlarda bulunan Eurytoma illiger ve Bruchophogus Ashmeod (Hymenoptora, Chalcidoidea, Eurytomidae) faunaları, sistematikleri ve bu cinslere giren türlerin bazı biyolojik özellikleri üzerinde çalışmalar
Studies on the species of the general of Eurytoma illiger and Bruchophagus ashmead (Hymenoptera, Chalcidoidea, Eurytomidea) their sistematic and some biologıcal aspects in variaus environments in Tokat
- Tez No: 34331
- Danışmanlar: PROF.DR. MİKTAT DOĞANLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada Takat Merkeze bağlı çeşitli ekolojik or tamlarda bulunan Eurytomidae -familyasına bağlı Eurytoma ve Bruchgphaguş cinslerine ait türlerin tespiti, tanınmaları, varyasyonları, biyolojileri ve yayılışlarının saptanması amaçlanmıştır » üzerinde çalışılan örneklerin çoğu çeşitli böcek gal- ler inden, tohumlardan, meyvelerden elde edilmiş ve atrapla da toplanmıştır. Çalışmalar sonu. n da Eurytoma' da n 18 ve Bruchophagus" t a n 5 türün bulunduğu saptanmıştır» Ele alınan toplam 23 türden 4 * ü Türkiye -faunası için yeni kayıt olup bunlar Eurytoma c yp r i ac a Mas i.» E_»_ str igi-f rpns Thorns., E»_ terebinth! Rand* ve £;_ p ha lar idis Srah. türleridir. Ayrıca 3 tür için bu türlerin ilgili olduğu yeni konuk çu bitki belirlenmiş olup, bunlar? Foeniculum vulgar e Mili. çiçeklerinden L cypr laca, Frunus ay i um L. dallarından E», mor i o Boh. ve Medic ago sa- t i va L» user inden E«_ ruf i peş Walk» türleridir. Türlerin teşhis ve tanımlarını kolaylaştırmak amacıyla tür teşhis anahtarları ve teşhis karakterlerini gösteren' şekiller verilmiştir» Bu çalışma ile saptanan türlerin To k at Me r k es ilçede bulunduğu yerler, bulunduğu tarih, üzerinden toplandığı ya da elde edildiği bitkiler ve erkek-disi birey sayıları her tür için ayrı avrı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the species of the genera Eur y t oma Illiger and Bruchophaqus Ashmead (Hymenoptera, Eurytomidae), and also to give some informa tion about their morphologies, variations, biologies and d i st r i but ions. Same of the specimens were reared from various insect galls, seeds, fruits in laboratory,, and most of them were swept from herbaceous plants around Tokat vicinty. In the study., IS species of Eurytpma and 5 species of Br uc hop haqus have been found» Four of them are new records for the Turkish fauna, viz. Eur y t oma cypr iaca Masi^E^ st. r i - qif rqns Thorns», E_._ terebi nthi Rand, and Ej_ phalar i diş Grab. Some Eurytpma species were obtained as related with some new plants such asş Ej_ cypr iaca from flowers of Foeniçulum vulgar e Mill», L mor i o from twigs of Prunus avium L», and E., ruf i pes from Hedicaqo sat iva L. The identification keys for the species of the genera have also been created and some body parts were illustra ted» By this study, the distributions, collecting dates, host plants and numbers of the specimens collected tas fe male and male) of each species in Tokat have also been gi ven»