Azot ve fosfor gübrelemesinin şeker pancarında verim kalite ve diğer bazı agronomik özellikler üzerine etkisi
The Effect of N and P fertilization on the yield Quality and some agronomical characteristic of sugar beet
- Tez No: 34341
- Danışmanlar: PROF. DR. A. REŞİT BROHİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
IV ÖZET Doktora Tezi AZOT VE FOSFOR GÜBRELEMESİNİN SEKER PANCARINDA VERİM KALİTE VE DİĞER BAZI AGRONOM1K ÖZELLİKLER ÜZERİNE ETKİSİ Tuncay DEMİRER Gaziosmanpaşa üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. A. Resit BROH1 Aralık 1994, Sayfa: 179 Araştırma, 1990-1991 yıllarında Tokat merkez Çamagzı köyünde, 1991-1992 yıllarında ise Tokat Toprak-Su Araştırma Enstitüsü deneme ve araştırma sahasında kurulan denemede 5 doz azot. 4 doz fosfor ve bunların kombinasyonlarından oluşan 20 konu araştırılmıştır. (5x4x3 - 60). Azot seviyeleri 0-8- 16-24-32 kgN/da, fosfor seviyeleri ise 0-8-16-24 kg PaOs/da olarak ele alınmıştır. Teknolojik olgunluğa gelen pancarların hasat edilmesin de; hasat edilen bitki sayısı, yaprak verimi, yapraklı bitki ağırlığı, yumru ağırlığı, baskesimi ağırlığı, gövde verimi.V kuyruk ağırlığı, yumru çapı» yumru boyu ölçüm ve tart ıml arı, ayrıca yaprak, bas ve kuyruk oranları ile yumrudan alınan posalarda; kuru madde, digestion ve zararlı azot tayinleri, yaprak sapı ve ayalarında; N. P. K kapsamları tespit edilmiş tir. Tespit edilen değerler için varyans analizi ve Duncan testleri yapılmış olup; azot dozları yönünden kuyruk oranı, digestion 8 kgN/da dozunda; kuru madde, kuyruk ağırlığı, gövde verimi ve yaprak verimi 16 kgN/da dozunda; yapraklı bitki ağırlığı, bas kesim oranı ve yumru boyu 24 kgN/da dozunda; yaprak sapı ve ayasında azot kapsamı, yaprak sapı fosfor kapsamı, zararlı azot ve baskesim ağırlığı azot dozu arttıkça artış göstermiştir. Fosfor uygulamalarında ise digestion ve yaprak verimi 16 kg PaOa/da dozunda diğer bütün kriterler ise 8 kg PaCWda dozunda en yüksek değerleri vermis; yumru çapı ve yaprak sapı fosfor kapsamı ise fosfor dozu arttıkça yükselmiştir. Yaprak sapı ve ayasındaki potasyum kapsamı azot ve fosfor doz artışlarıyla düsüs göstermiştir. Tespit edilen değerlerin tamamı yönünden 16 kg N/da, 8 kg P^ûs/da dozları en uygun doz olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ph. D Thesis Tuncay DEMIRER G.O.P. University Gratuate school of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisior: Prof.Dr. A. Res i t BR0H1 1994. Page: 179 Jury: Prof.Dr. A. Res i t BROHI The Effect of N and P fertilization on the Yield, guality and some agronomical characteristic of Sugar beet ABSTRACT The experiment was laid out in the Camagzı -Tokat during 1990-1991 and in The Soil-Water Research Enstitute-Tokat during 1991-1992 years. In the experiment carried out withVII split plot design, five N rates ( 0, 8, 16, 24, 32 kg N/da). four P. rates ( 0, 8, 16, 24 kg P=>0«/da) and their interactions were applied. After harvesting, plant number, leaf yield, plant plus leaf weight, tuber weight, top cutting weight, stem yield» tail weight, tuber sise, tuber height and leaf, top and tail proportion were determined. In addition» in the residues of the tuber, digestion and harmful nitrogen rates were determined. N. P, K contents of the leaf and leaf-blade were determined. According to the results of this research, it was observed that the highest tail ratio ?nd digestion were obtained at the 8 kg kg N/da, the highest dry matter yield, tail weight, stem yield and leaf yield were abtained at the 16 kg N/da rate; plant plus leaf weight, top cutting ratio and tuber height were obtained at the 24 kg N/da rate; Nitrogen content of stalk, harmful N content and top cutting weight were increased with increasing N rates. According to P applications, the highest digestion and leaf yield were obtained at the 16 kg PaOa/da rate. All the another highest results were obtained at the 8 kg PaOa/rate. Tuber size and stalk P content were increased with increasing P rates. The K content of stalk and palm of leaf were decreased with increasing P rates. In general, the highest appropriate results were abtained at the 16 kg N/da and 8 kg PaOa/da rates.