Azot fosfor ve potasyumlu gübrelemenin Erzurum Pasinler'de yetiştirilen şeker fasulyesinin (phaseolis vulgaris CV. şeker) verimliliğine etkisi
Effect of nitrogen phosphorus and potassiumfer tizers on the productivity of beans (Phaseolis Vulgaris) grown at Erzurum pasinler region
- Tez No: 6733
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
iii -,;?: ; ÖZET Yüksek Lisans Tezi r AZOT, FOSFOR VE POTASYUMLU GÜERELEMENÎN ERZURUM PASÎNLERDE YETİŞTİRİLEN ŞEKER FASULYENİN (Phaseolis Vulgaris CV. Şeker) VERİMLİLİ?İNE ETKİSİ Hakan BUDAK ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABÎLİM DALI Danışman : Prof.Dr. Mehmet AKTAŞ 1989, Sayfa : 50 Jüri : Prof.Dr. Mehmet AKTAŞ Şeker fasulyenin farklı doz ve kombinasyonlardaki gübrelerle gübrelenmesinden elde edilen dane verimlerini belirlemek amacı ile yapılan bu çalışma deniz seviyesinden 1672 m yükseklikte, Doğu Anadolu Eölge Zirai Araştırma Enstitüsünün Pasinler ilçesindeki deneme alanında yürü tülmüştür. Araştırma tesadüf blokları faktöriel düzene göre dört tekerrür lü olarak yapılmıştır. Denemede azot O, 3, 6 kg N/da, fosfor 0, 3, 6, 9 kg P20s/da, potasyum ise 0, 4 kg K_0/da dozlarında uygulanmış ve Su dozların bütün kom binasyonları uygulanarak yetiştirilen fasulyede. dane ürünü, bin dane ağırlığı ve danenin protein kapsamı tayin edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre azot ve fosforlu gübreleme ürün miktarını arttırmış, buna karşı lık danenin protein kapsamı ve bin dane ağırlığı üzerine etkili olmamıştır. En yüksek dane verimi dekara 6 kg N ve 9 kg ^2^5 verilen parsellerden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Fasulye, Azot, Fosfor, Potasyum, Erzurum
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF NITROGEN PHOSPHORUS AND POTASSIUM FERTIZERS ON THE PRODUCTIVITY OF BEANS (Phaseolis Vulgaris) GROWN AT ERZURUM PASİNLER REGION Hakan BUDAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof.Dr. Mehmet AKTAŞ 1989, Page : 50 Jury : Prof.Dr. Mehmet AKTAŞ This research work was carried out in order to determine the effect of fertilization with N, P and K on the yield and some quality factors of beans. A field experiment was conducted at Erzurum Pasinler region. Fertilizers were applied at the following rates : Nitrogen 0, 3 and 6 kg N/dec., phosphorus '0-, 3, 6 and 9 kg £5^5/ dec, potassium 0 and 4 kg K-O/dec. Yield, protein content of beans and the weight of. 1000 seeds were measured. Nitrogen and P application increased the seed yield. No effect of fertilization on the protein content, and the weight of 1000 seeds was observed. The highest yield was obtained from the 6 kg/ dec. tf and 9 kg /dec. P20g applied plots. KEY WORDS : Bean, Nitrogen, Phosphorus, Potassium, Erzurum