Bazı sebzelerin sera içinde kuruma karakteristiklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 34343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAZANFER ERGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; sera içinde ve dış ortamda gerçekleş tirilen denemeler ile fasulye, biber ve soğanın kuruma karek- teristikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Fasulye ve biber bütün ve kıyılmış halde, soğan ise sadece kıyılarak kurutul muştur. Denemeler 27.08.1993 - 19.10.1993 tarihleri arasında 3 dönem halinde yapılmıştır. Sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir: - Sera içindeki hava sıcaklığının yüksek ve buna bağlı olarakta bağıl neminin düşük olması, materyalden uzaklaşan nem miktarını artırmakta ve bunun sonucunda da kuruma süresi kısalmaktadır. - Sera içinde kurutulan kıyılmış ürünlerin kuruma süresi 3-4 gün iken, sera dışında kurutmada bu süre 6 güne kadar çıkmıştır. - Kıyılarak kurutulan ürünlerin kuruma süreleri normal olarak denemeye alınan ürünlere göre daha kısadır, örneğin; 2. dönem kurutma denemelerinde, 2. gün sonunda sera içinde normal olarak kurutulan fasulyelerin nem içeriği % 61.04, kıyılmış ürünlerin nem içeriği ise % 25.04 olmuştur. Yine, normal olarak kurutulan biber örneklerinin nem içeriği % 82.24 iken kıyılmış olanların ki % 10.57'dir. - Her ürün için ayrı ayrı kuruma sabitleri hesaplanmış ve denemelere göre kurumayı en iyi tanımlayan model belirlenmiştir. Uygulanan doğrusal, exponential ve polinomial model ler arasında, kurumayı en iyi exponential modelin ifade ettiği görülmüştür. - Sera içinde ve kıyılmış olarak kurutulan ürünlerin rehidrasyon (yeniden nem alma) özelliklerinin daha iyi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the drying characteristics of the bean, pepper and onion were investigated by the drying experiments carried out in the greenhouse type dryer and outside by exposing to direct sunlight. The bean and peppers have been dried as whole and sliced the onions sliced only. Trials have been carried out between 27 th. August 1993 - 19 th. October 1993 in three stages. The results can be summarized. as follows: - As the temperature of drying air increased and the relative humidity of drying air decreased in the greenhouse, the vaporization of the moisture from the material was acce lerated. Hence, the drying time were decreased in the green house. - The drying process of the sliced samples in the green house has lasted 3-4 days, while it was 6 days for the control samples which were exposed to direct sunlight. - The duration of the drying at the sliced samples is shorter than of those dried normally. For instance, at the second day of the second stage, the moisture content of the sliced and whole bean samples were found as 25.4 % and 61.04 % respectively. Similarly, the moister content of the sliced and whole pepper samples were found as 10.5 % and 82.24 %. - The changes in moisture content of samples with respect to drying time were expressed to thin layer drying -62- theory for better expression of drying data. The drying rate constant values were calculated for bean, pepper and onion samples. The exponential and polynomial models applied, has been found to define drying data better. - The rehydration characteristics of sliced products in the greenhouse have been found better.