Çeşitli tip hububat ekim makinalarının dağılım düzgünlükleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 34344
  2. Yazar: EBUBEKİR ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK TAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
-55- 6. ÖZET Bu araştırmada, Tokat yöresinde kullanıma en fazla olan üç farklı kombine tahıl ekim makinasınm buğday ve arpa ürün leri için en iyi sıra üzeri ve sıralar arası tohum dağılım düzgünlüklerini veren makina isletme parametreleri ve tohum zedelenme oranları saptanmaya çalışılmıştır. Denemeler, labo- ratuvar koşullarında, üç farklı ilerleme hız kademesinde ve sabit ekim normunda yürütülmüştür. Sıra üzeri tohum dağılım I düzgünlüğünün saptanmasında yapışkan bant deneme düzeninden { yararlanılmıştır. Veriler özel bir bilgisayar programı yardı mıyla değerlendirilmiştir. Deneme bulguları şu şekildedir: - Sıra üzeri tohum dağılım düzgünlüğü en iyi Makina- 2 de; buğdayda 1 m/s, arpada i. 5 m/s ile bulunmuştur. - Sıralar arası tohum dağılım düzgünlükleri hiçbir maki- nada istenen düzeyde bulunamamıştır. - Sıra üzeri ve sıralar arası tohum dağılım düzgünlükle ri ile ilerleme hızı arasında bir ilişki bulunamamıştır.- - Tohum zedelenme oranı, herbir denemede de TS (5690) da belirtilen kabul edilebilir sınırın altında bulunmuştur. Ze delenme oram arpada, herbir deneme için buğdaydan yüksek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
-56- SUMMARY The research were made on operations characteristics of 3 different types of grain drilling machines used in Tokat region on uniformity of seeding distribution in row and row spacing and grain damaged by using the Wheat and Barley seeds. Research were made on laboratory condition according to 3 different working speed and the same seeding ratio. Sticky band system were used to determinate of seeding in row. The special computer programmes were used on evaluating of datas. The research result were found as follows. - The optimum seed distribution pattern in row were found at the Machine 2 and on Wheat by the 1 m/s working speed and on Barley by the 1.5 m/s working speed. - No machines were given optimum row space distribution pattern. - The relations between the working speed and the uniformity of seeding distribution pattern in row and row spacing were not found. - The grain damaged ratio were found lower than the limits shown on TS (5690) at the every research results. Seeds damaged ratio were found higher in Barley seeds than l Wheat seeds in all tests.