Aloe vera jel katımlının biyopolimer karışımlarından üretilmiş nanokompozitin mekaniksel ve termal özelliklerine etkileri
The effects of nanocomposite produced from biopolymer blends with aloe vera gel addition on its mechanical and thermal properties
- Tez No: 343450
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKALIN, DOÇ. DR. EMİNE DİLARA KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Engineering Sciences, Technical Education, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, birinci aşamada, poli-L-laktik asid ve PLGA(poli-L-laktid-co-glikolid) 50:50 ve (75:25)kopolimerleri ile Aloe vera jel /Polivinilalkol (PVA) biyopolimer karışımlarından elektro eğirme ile nano lif olarak elde edilmiş iki tabakalı nanobiyokompozit malzeme elde edilmiştir. İkinci aşamada elde edilen malzemelere, mekaniksel ve termal karakterizasyon yapılmıştır. Üçüncü aşamada ise belirli oranlarda malzemeye eklenen Aloe Vera Jel katılım miktarının yapıya kattığı özellikler, karekterizasyon verileri üzerinden yorumlanmıştır. Nanokompozit üretiminde PLLA, PLGA (50:50), PLGA(75:25) biyopolimerleri, CH3Cl/DMF(80:20)karışımı çözücü içerisde, ağırlıkça %10 luk homojen çözelti haline getirilmiştir. Üst katman olarak kullanılacak AVG/PVA çözeltileri ise 95:5, 90:10, 80:20 oranlarında ultrason karıştırıcıda karıştırılarak homojenize edilmiştir. Bu karışımda, %12 lik ağırlıkça PVA polimerinin suda çözünmesi sağlanmış, üzerine 0.5, 1, 2 ml olmak üzere Aloe vera bitki özü eklenerek toplam 10 mililitreye tamamlanmıştır. Elde edilen çözeltilerden, elektroeğirme işlemi ile nanokompozit yapılar oluşturulmuştur. Bu numunelere, Mukavemet, DSC, FT-IR, XRD ve Temas açısı ölçümü analizi yapılarak, karakterize edilmiş ve AVG katılımının nanokompozit yapıya etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the first place, mechanical and thermal characterization of the bi-layer nanobiocomposite material which is gained as nano fiber via electro spinning of polilactic acid, copolymers and Aloe Vera Gel / PVA biopolymer blend is done. In the second place, the features of Aloe Vera Gel addition amount added to the material at certain proportions is analysed. In the production of Nanocomposite, PLLA, PLGA (50.50), PLGA (70:30) biopolymers are uniformly solved in CH3CI/DMF(80:20)mixture solvents in 10 % by weight. The AVG/PVA solutions to be used in the upper layer is homogenized by blending in the ultrasonic agitation in proportions of 95:5 90:10, 80:20. In this solution, PVA by weight 12% is solved in water, and Aloe Vera is completed to 10 ml as 0.5, and 2,2 ml. From the solutions gained, nanocomposite structures are formed by electro spinning process. Tensile test, DSC, FT-IR, XRD and contact angle measurement analyses are done on these samples and characterized. The effects of AVG addition to nanocomposit structure is studied.