Karton etiket üretiminde standardizasyon süreçlerinin uygulanması
The implemention of standardisation processes in the manufacturing of cardboard lebels
- Tez No: 343495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Matbaa sektörü için üretilmiş neredeyse sınırsız kâğıt çeşitleri içerisinden en doğru malzemeleri, en uygun teknikle birleştirerek müşteriyi tatmin edici karton etiketler ortaya çıkarmak, Ofset Proses Standartlarının tatbiki ve müşteri ihtiyaçlarını doğru bir şekilde algılayıp onu tasarım aşamasından baskı aşamasına kadar titiz bir şekilde takip etmekle mümkündür. Karton etiketlerde çeşitliliğin çok fazla olması, müşteri ile üretici arasında ortak bir dil oluşturulmasını gerekli kılmaktadır. Sürekli tekrarlanabilir standart değerlere uygun ve baskı kalitesinin sürekliliğini amaçlayan Ofset Proses Standardı (PSO) üreticinin kaliteden emin olmasını sağlayarak bu ortak dilin oluşmasını kolaylaştırır. Standartlaştırılmayla ofset baskıyla üretim yapan matbaa tesisleri birçok işlem için en iyi şartları oluşturabilir. Böylece daha az kaynak israfıyla beklenen kalite standartları termin sürelerine uyularak gerçekleştirilir. Bu çalışmada da karton etiket üretiminde standardizasyon süreçlerinin uygulanması noktasında uygulama yapılmıştır. Karton etiket üretiminde en çok kullanılan kağıt tipleri için ISO 12647-2 standardı baz alınarak en uygun zemin L*a*b* değerleri ve diğer kalite kontrol kriterleri tespit edilmiştir. Çalışmaya, öncelikle konuyla ilgili literatür taraması yapılarak başlanmıştır. ISO'nun konu ile ilgili standartları belirlenmiştir. Deneysel bölümde, tüm test baskılarında aynı görseller kullanılmıştır. Çalışılan grafik programında iş için hazırlanan verinin renk ayrımı ve renk dönüştürme işlemi (RGB'den CMYK'ya) PSO'nun öngördüğü ayarlar doğrultusunda yapılmış ve hazırlanan data Ctp'ye gönderilmiştir. Tüm test baskılarında baskıdan önce mürekkeplerin trapping değerlerine uygun olarak, baskı renk sıraları belirlenmiştir. Standartlara uyularak 4 farklı kâğıt tipine test baskıları yapılmış ve bu test baskıları aynı baskı makinesinde ve aynı şartlarda gerçekleştirilmiştir. Baskı esnasında ve baskıdan sonra, farklı baskı numunelerindeki kontrol şeritlerinin tanımlanmış alanlarından spektro-densitometre ile, her renk için ayrı ayrı çiftleme-kayma, gri balans, zemin ton değeri, tram ton değeri, trapping ölçümleri ile kağıdın ve renklerin L*a*b* değerleri ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler standartlarda belirlenmiş değerlerle tablo çizilerek karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda, test baskılarının standartlar çerçevesinde değerlendirilmesi ve yorumları yapılmıştır. Sık kullanılan karton etiket kâğıtlarının standartlara uygun, kaliteli ve sürekli aynı standartta baskılarının yapılabilmesi için gerekli kriterler belirlenerek uygulamada dikkat edilmesi gereken noktalar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Producing paperboard tags that satisfy customers via combining the most accurate material in virtually unlimited paper types with the optimal techniques is only possible after implementing the Process Standard Offset (PSO) and following the process carefully step by step from the design to the printing, realizing the customer's need correctly. That paperboard tags have vast variety obligates to have an agreed tongue between the customer and manufacturer. Aiming consistent print quality and having sustainable standard values, PSO makes certain of the quality and facilitates emerging of that agreed tongue. Standardizing the values, offset printing facilities can produce the best conditions for various processes. Thus, expected quality standards are carried out with less waste of resources in accordance with supplying period. In this study, the implementation of the standardization process in manufacturing of hangtags is approached through application. L*a*b values and other quality control values are determined for the paper types most used in the manufacturing of paperboard tags, in accordance with ISO 12647-2 standards. The study was initiated by scanning the relevant literature. The relevant standards of the ISO were decided. In the experimental part, same images were used at all printing tests. Color distinguishing and conversion (RGB to CMYK) of the prepared data for the study was performed as PSO settings require. Prepared data was sent to the CTP. In all the printing tests prior to printing, printing color sequence of inks was made in accordance with the trapping values. Following the standards, test prints were performed on 4 different types of paper. This test is done under the same conditions and the printing were done with the same machine. During and after printing; doubling-slipping, gray balance, ground tonal value, tram tonal value, and trapping scales separately for each color and L*a*b* values of paper and colors were measured with Spectrodensitometer from determined areas of control strips of different printing samples. The measurements were compared with standard values by plotting tables. As a result of the studies, the printing tests are evaluated and interpreted according to the standards. Required criteria and significant points of the application are decided for papers -used for paperboards, to be of high quality, in accordance with standards, and printed in sustainable standards.